Rodzaje banków | Instytucje finansowe | Podział banków | Kredyt

Rodzaje banków

Instytucje finansowe

Na rynku finansów funkcjonuje wiele różnorodnych instytucji finansowych. Każda z instytucji finansowych oferuje swoim klientom specyficzne produkty, które wyróżniają je na tle konkurencji. Instytucje finansowe są podmiotem, który zajmuje się dokonywaniem szeroko rozumianych operacji finansowych. Wszelkie operacje, których dokonują odbywają się na rynku finansowym. Jedną z instytucji finansowych są banki.

Bank

Bank jest osoba prawną, która wykonuje działalność gospodarczą. Bank jest także pośrednikiem finansowym, czyli zajmuje się pośrednictwem. Bank jako jedna z dwóch instytucji finansowych ma prawo pożyczać nie swoje pieniądze, a środki swoich klientów. Daje możliwość korzystania klientom, którzy nie mają środków, ze środków przekazanych im przez klientów mających nadwyżki. Zatem nie ma swoich środków, ale pośredniczy w obrocie środkami swoich klientów. Możemy znaleźć różne podziały banków. W tym artykule chcielibyśmy jednak wskazać ten najbardziej popularny, czyli podział banków według rodzaju prowadzonej działalności.

Rodzaje banków

Poniżej przedstawiamy podział banków według rodzaju prowadzonej działalności. Wyróżniamy między innymi takie rodzaje banków jak:

– operacyjne czyli uniwersalne,

– komercyjne,

– inwestycyjne,

– spółdzielcze,

– emisyjne,

– wyspecjalizowane takie jak:

> bank hipoteczny,

> bank samochodowy,

> bank wirtualny itd.

 

Dodaj komentarz