Pożyczka na remont | Gotówka | Kredyt hipoteczny | Pożyczka remontowa

Pożyczka na remont

Gotówkowa czy kredyt hipoteczny

Każdy, nawet najmniejszy remont domu lub mieszkania, to konieczność poniesienia sporych wydatków z tym związanych, a zakup niezbędnych materiałów czy zatrudnienie wykwalifikowanych fachowców może kosztować nawet kilka bądź kilkanaście tysięcy złotych. Niestety, zazwyczaj nie dysponujemy taką ilością pieniędzy i musimy szukać skutecznych sposobów, aby je zdobyć, a jednym z najlepszych jest pożyczka remontowa. Zanim jednak udamy się do banku, w którym posiadamy konto, powinniśmy wiedzieć, że większość nie oferuje specjalnych produktów przeznaczonych na remonty i w takiej sytuacji pozostaje nam skorzystać z typowego kredytu gotówkowego lub hipotecznego.

Pożyczka na remont – wady i zalety

Pożyczka lub kredyt gotówkowy sprawdzą się doskonale w przypadku niewielkich inwestycji, a jego największą zaletą jest łatwość uzyskania. Oczywiście trzeba będzie spełnić wszystkie warunki stawiane przez bank lub inną instytucję finansową, takie jak posiadanie pozytywnej historii kredytowej oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości osiąganych dochodów. Przejście procesu weryfikacji oznacza zgodę na otrzymanie pożyczki, a na decyzję oczekuje się najczęściej zaledwie kilka godzin, nie dłużej jednak niż kilka dni. Kwota, którą możemy pożyczyć by przywrócić blask naszemu domostwu, nie przekracza maksymalnie kilkudziesięciu tysięcy złotych, a najdłuższy okres kredytowania to zazwyczaj 10 lat. To rozwiązanie ma niestety swoje wady, z którymi warto się zapoznać, zanim podpiszemy umowę. Jest to przede wszystkim wysokie oprocentowanie pożyczki, które niekiedy sięga aż kilkunastu procent w skali roku, a kolejnym zniechęcającym czynnikiem jest wysoka prowizja pobierana z jej udzielenie. Na plus można zaliczyć fakt, że coraz więcej banków w dobie ciągle rosnącej konkurencji, oferuje swoim klientom szereg atrakcyjnych promocji, udzielając pożyczek na preferencyjnych warunkach.

Remont domu z kredytu hipotecznego

Zdarzają się niekiedy sytuacje, że stan techniczny domu wymaga wykonania wielu skomplikowanych prac, przeprowadzenia jego kapitalnego remontu. Koszt tego będzie z pewnością bardzo wysoki i nie pokryje go kilka tysięcy z pożyczki gotówkowej. Taki remont najlepiej jest sfinansować z kredytu hipotecznego, ale jego uzyskanie może być o wiele trudniejsze, a wymaganiom banku nie każdy będzie w stanie sprostać. Trzeba być właścicielem remontowanej nieruchomości i nie może być ona obciążona hipoteką, co automatycznie uniemożliwia wzięcie kredytu. Jego największą zaletą, sprawiającą, że jest coraz częściej wybieraną metodą zdobycia środków na remont, jest niskie oprocentowanie, sięgające tylko kilku procent, a spłatę można rozłożyć nawet na 20-30 lat. Konieczne jest też poniesienie pewnych kosztów dodatkowych, wyceny nieruchomości, stanowiącej zabezpieczenie wymagane przez bank, trzeba również zapłacić za opłaty sądowe za wpis i wykreślenie hipoteki oraz podatek od czynności cywilnoprawnych. Warto również pamiętać, że kończąc remont, trzeba będzie udokumentować przed bankiem wszystkie wykonane prace i dokładnie się z nich rozliczyć. Najczęściej dokonuje się tego na podstawie zgromadzonych faktur za materiały czy usługi firm budowlanych, ale często bank zleca przeprowadzenie dodatkowej inspekcji.

Decyzja, na którą z form finansowania się zdecydujemy, zależy tylko od naszych wymagań i preferencji, ale zanim ją podejmiemy, dobrze jest dokładnie oszacować wszystkie koszty niezbędnych do przeprowadzenia prac. Pozwoli to uniknąć przykrej, ale często spotykanej sytuacji, gdy w połowie remontu okaże się, że pożyczyliśmy za mało pieniędzy i nie będziemy w stanie go dokończyć.

Habza Finanse- wpis sponsorowany – strona autora.

Dodaj komentarz