Kredyt samochodowy | Leasing | Pieniądze na samochód | Kalkulator

Kredyt samochodowy

Pieniądze na samochód

Nowy samochód, niezależnie czy wygodne rodzinne kombi, czy małe sportowe autko, to marzenie, które w obecnej chwili niezwykle łatwo jest spełnić. Kiedy nie dysponujemy wystarczającą ilością gotówki, to rozwiązaniem tego problemu będzie kredyt samochodowy, jaki możemy uzyskać w każdym banku.

Kredyt samochodowy – definicja

Dotychczas zakup samochodu był najczęściej finansowany z typowej pożyczki gotówkowej. Obecnie można skorzystać z szerokiej oferty innych bankowych produktów, specyficznych pożyczek, korzystniejszych od tradycyjnych form kredytowania. Definiując kredyt samochodowy, można powiedzieć, że jest to pożyczka zaciągnięta wyłącznie na zakup określonego w umowie pojazdu silnikowego. Nazwa ta nie odnosi się tylko do samochodów osobowych czy dostawczych. Pod tym określeniem kryją się również motocykle, ciągniki, a nawet motorówki. Jednak zazwyczaj uzyskane od banku środki są wykorzystywane na zakup auta osobowego i można zakupić zarówno nowy samochód, jak i używany z tzw. drugiej ręki.

Kredyt samochodowy – wady i zalety

Największą zaletą kredytu samochodowego jest to, że bank zawsze pożycza nam dokładnie taką sumę, jaką potrzebujemy. Jednak środków tych nie można wykorzystać na żaden inny cel. Kredyt tego typu jest także o wiele niżej oprocentowany niż pożyczka gotówkowa, ale konieczne jest jego dodatkowe zabezpieczenie wymagane przez banki. Najczęściej jest to przewłaszczenie, depozyt karty pojazdu, cesja polisy AC czy rzadziej stosowany weksel in blanco. Kolejną zaletą, przemawiającą za tym sposobem finansowania jest długi okres kredytowania, sięgający nawet 10 lat. Pozwala to znacznie obniżyć wysokość miesięcznej raty. Wysokość kredytu samochodowego jest oczywiście uzależniona od zarobków klienta, ale często sięga kwoty kilkuset tysięcy, co pozwala na zakup naprawdę luksusowego pojazdu.

Leasing samochodowy

Wielu kierowców nie jest jednak zwolennikami wzięcia wysokiego kredytu na wymarzone auto lub chce skorzystać z innego, atrakcyjnego sposobu jego finansowania. Takim sposobem niewątpliwie jest leasing samochodowy. Zasada jego działania jest niezwykle prosta. Instytucja finansowa, firma leasingowa, kupuje auto wskazane przez klienta, staje się jego właścicielem, a pojazd użycza klientowi za stałą, miesięczną opłatą. Za każdy miesiąc użytkowania jest oczywiście wystawiana faktura. Leasing samochodowy jest stosunkowo łatwy do utrzymania. Firma go oferująca nie stawia przed klientem takich wymagań, jak większość banków. Równie mniej skomplikowane są niezbędne procedury, jakie trzeba przejść, zawierając umowę. Dodatkowo leasing oferuje przedsiębiorcom liczne korzyści podatkowe, takie jak rozliczenia podatku VAT. Po zakończeniu okresu leasingowania można wykupić auto po ustalonej wcześniej cenie lub pozostawić w firmie leasingowej.

Kalkulator kredytu samochodowego

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór jednej z dwóch przedstawionych form kredytowania zakupu auta, warto wstępnie sprawdzić koszty, które będziemy musieli ponieść. W tym celu warto skorzystać z kalkulatora kredytu samochodowego. Znajdziemy go między innymi na stronach internetowych banków. Dzięki niemu szybko obliczymy, ile przyjdzie na zapłacić za samochód. Wystarczy tylko w odpowiednie rubryki wpisać informacje, takie jak cena i rodzaj pojazdu, rok produkcji, wysokość wkładu własnego, walutę, oraz okres kredytowania i opcje dodatkowe np. ubezpieczenie kredytu.

Dodaj komentarz