Od czego zależy zdolność kredytowa | Kredyt | Finasne

Od czego zależy zdolność kredytowa

Od czego zależy zdolność kredytowa

Co decyduje o tym, że bank udzieli nam kredytu

Chyba każdy zgodzi się ze zdaniem, że zdolność kredytowa to kluczowy parametr, który decyduje o tym czy ktoś otrzymuje pożyczkę z konkretnego banku czy musi obejść się smakiem – kolokwialnie pisząc. Wskaźnik ten pomaga ocenić bankom czy dana osoba będzie w stanie regularnie spłacać swoje zobowiązania – biorąc pod uwagę rodzaj kredytu, jego kwotę oraz okres kredytowania. Co wpływa na zdolność kredytową? Od czego zależy dany parametr? Najważniejsze kwestie na ten temat możecie znaleźć czytając dzisiejszy artykuł.

Co wpływa na zdolność kredytową

Trzeba zaznaczyć, że zdolność kredytowa to parametr, który zależy od wielu aspektów. Między innymi są to kwestie związane z wielkością kredytu. Trzeba podkreślić, że zdecydowanie łatwiej jest otrzymać pożyczkę z banku, która będzie rzędu kilku czy kilkunastu tysięcy. Znacznie większe wymagania muszą zaś spełnić osoby, które chcą wziąć na przykład kredyt hipoteczny na budowę domu. Nie powinno to jednak nikogo zaskakiwać. Ważnym aspektem jest również okres kredytowania. Dlaczego? Dłuższy okres oznacza jednocześnie mniejsze raty, które są rozłożone na więcej miesięcy. Nic więc dziwnego, że osoby młode, które chcą wziąć kredyt hipoteczny na 30 lat mają większe szanse na zrealizowanie tego celu niż gdyby optowali za opcją na przykład 10-letnią. Trzeba jednak wspomnieć o jeszcze jednym aspekcie. Jeśli ktoś w momencie składania wniosku ma 45 lat, to wtedy trudno będzie mu uzyskać kredyt hipoteczny na 30 wiosen… W tym przypadku lepszą opcją będzie dla niego połowa, czyli 15 lat. Kłopot jednak jest taki, że bank na takie warunki może jednak nie przystać, ponieważ raty będą dwa razy większe. Jak zatem widać “kij ma zawsze dwa końce” – jak mawia znane powiedzenie.

Od czego zależy zdolność kredytowa

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę? Trzeba podkreślić, że zdolność kredytowa jest oceniana na podstawie wysokości wkładu własnego, jeśli mówimy o kredycie hipotecznym. Trzeba również wspomnieć o formie zatrudnienia. W zdecydowanie najkorzystniejszej sytuacji są Polacy pracujący na podstawie umowy o pracę. W gorszym położeniu są natomiast osoby, które wykonuje codzienne zadania na bazie umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Wszystko dlatego, że nie gwarantują one comiesięcznych zysków w tej samej kwocie. Oczywiście, stałe dochody są bardzo istotne. Im ktoś więcej zarabia, tym ma większe szanse, aby jego zdolność kredytowa przypadła do gustu osobom oceniającym wnioski. Trzeba również zwrócić uwagę na liczbę osób w konkretnym gospodarstwie domowym – jest chyba jasne, że im więcej ludzi, tym miesięczne dochody – na jednego członka – są mniejsze. To oczywiście osłabia zdolność kredytową. Mniejsze szanse na otrzymanie kredytu mają też ludzie z negatywna historią w tym aspekcie. Jeśli ktoś miał bowiem wcześniej pożyczki, a nie spłacał ich systematycznie, to musi liczyć się z tym, że odejdzie z kwitkiem z konkretnego banku.

Artykuł dla https://habzafinanse.com.pl/

Dodaj komentarz