Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową | Habza Finanse

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową

Co wpływa na zdolność kredytową

Dużo osób rozpatruje tę właśnie kwestię. Nie może to jednak dziwić. Nie brakuje ludzi w naszym kraju, którzy w najbliższym czasie chcą wziąć kredyt. Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową? Co biorą pod uwagę banki, które rozpatrują wnioski o pożyczki hipoteczne, konsolidacyjne, gotówkowe itp. Jeśli chcecie poznać odpowiedzi na te kwestie, to zapraszamy do poniższego artykułu.

Jak najłatwiej zrozumieć pojęcie zdolności kredytowej

Bardzo ważne jest to, że zdolność kredytowa to pojęcie, które określa prawdopodobieństwo spłacania przez ewentualnego kredytobiorcę swoich zobowiązań w danym czasie. Nie da się ukryć, że ten parametr zależy od różnych czynników. Bardzo ważny jest sam rodzaj kredytu i konkretne sumy pieniędzy, które chcą pożyczyć Klienci. Chyba każdy zgodzi się ze stwierdzeniem, że zdecydowanie łatwiej jest otrzymać pożyczkę na dowolny cel niż kredyty hipoteczne. Istotny jest również okres kredytowania. Dłuższy okres związany z pożyczką to mniejsze raty – biorąc pod uwagę jedną i tą samą sumę. Druga strona medalu jest jednak taka, że osoby starsze nie mogą liczyć na to, że otrzymają kredyt hipoteczny na 30 lat. Bank nie jest w stanie bowiem zagwarantować sobie tego, że te osoby będą regularnie spłacać swoje zobowiązania.

Jakie czynniki wpływają na zdolność kredytową

Liczy się jednak nie tylko kwota czy okres kredytowania. Trzeba podkreślić, że na zdolność kredytową wpływają również takie aspekty, jak między innymi wysokość wkładu własnego. Oczywiście, ten parametr jest obecny w przypadku kredytów hipotecznych. Kolejnym ważnym czynnikiem jest forma zatrudnienia. Zdecydowanie największe szanse na otrzymanie kredytu mają ludzie, którzy wykonują codzienne zadania na podstawie umowy o pracę. Mniejsze szanse w tym zakresie mają natomiast Polacy zatrudnieni na podstawie umowy zlecenie czy umowy o dzieło. Trzeba doskonale zdawać sobie sprawę z tego aspektu. Chyba nikogo nie dziwi, że banki biorą pod uwagę również wysokość osiąganych co miesiąc dochodów. Ludzie, którzy zarabiają relatywnie mało muszą liczyć się z tym, że ich wnioski zostaną po prostu odrzucone. Banki w ten sposób chcą po prostu zabezpieczyć swoje interesy. Nikt bowiem nie chce dopuścić do sytuacji, że dana osoba nie będzie w stanie regularnie płacić swoich zobowiązań. Istotnym aspektem jest oczywiście historia kredytowa. Gdzie można ją znaleźć? Banki czerpią wiadomości na ten temat z BIK-u. Jeśli ktoś regularnie spłacał swoje poprzednie zobowiązania, to oczywiście jest zdecydowanie lepiej postrzegany w oczach osób, które rozpatrują wnioski i decydują o tym czy będą one zaakceptowane czy niestety nie…

Dodaj komentarz