Leasing czy kredyt: co wybrać?
Chcesz w najbliższym czasie zmienić auto na nowe? Na co się zdecydować? Czy lepszy będzie leasing? A może warto wziąć kredyt na zakup pojazdu? O tym dowiesz się z poniższego poradnika.
Jakie są różnice pomiędzy leasingiem i kredytem?
Jeśli chcesz wziąć leasing, to decydujesz się niejako na wynajmowanie samochodu. Oczywiście, w ustalonych terminach trzeba płacić na przykład comiesięczne raty. Warto dodać, że leasingować można nie tylko pojazdy. Tak samo jest z rozmaitymi maszynami, urządzeniami, czy nieruchomościami. Wiele osób zaznacza, że w przypadku tej opcji pojazd nie jest własnością zainteresowanego. Tutaj samochód jest wynajmowany, a jego właścicielem jest zatem cały czas firma leasingowa. Można jednak liczyć między innymi na brak limitu kilometrów i bezpłatne naprawy, które są pokrywane przez podmiot leasingowy.
A może chcesz zdecydować się na kredyt? Masz tutaj do dyspozycji dwie opcje. Są to kredyty gotówkowe i tak zwane pożyczki celowe. W tym pierwszym przypadku kredytobiorca otrzymuje pieniądze, które może wydać teoretycznie w dowolny sposób. Np. na samochód, czy inne zakupy. Jeśli jednak konsument otrzyma kredyt celowy na kupno samochodu, to wówczas musi nabyć auto wskazane we wniosku. Oczywiście, poszczególne opcje finansowania różnią się między sobą na przykład rzeczywistą roczną stopą oprocentowania itd.
Kiedy zdecydować się na leasing?
W przypadku tej opcji wynajmujemy dany pojazd, a nie stajemy się jego właścicielami. Druga strona medalu jest taka, że dzięki leasingowi możemy być posiadaczami naprawdę bardzo dobrych modeli samochodów. Jest to bez wątpienia opcja dla ludzi, którzy często zmieniają auta i nie są przywiązani do jednej marki. W ramach opłaty leasingowej nie trzeba przejmować się między innymi przejechanymi kilometrami itd. Trzeba jednak pamiętać, że leasing nie zwalnia z odpisów amortyzacyjnych. Tak samo, jak z konieczności posiadania ubezpieczenia.
Co przekonuje zainteresowane osoby do kredytów?
Dużo przedsiębiorców decyduje się na leasing. Jeśli chodzi o osoby prywatne, to częściej wybierają oni wzięcie kredytu na zakup nowego samochodu. Oczywiście, formalności są tutaj bardziej skomplikowane. Jeśli chcesz otrzymać pożyczkę, to musisz liczyć się z zagmatwanymi procedurami. Dla wielu osób liczy się jednak przede wszystkim to, że tutaj to oni będą właścicielami pojazdu. W leasingu płacisz raty za wynajmowanie auta. Po zakończonej umowie nie masz praw do danego modelu. A tutaj płaci się comiesięczne raty, by po zakończeniu tego procederu stać się właścicielem pojazdu. I to jest największa zaleta tego drugiego wariantu.