Kto może mieć problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego | Bank

Kto może mieć problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego

Kto może mieć problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego

Kredyt hipoteczny

Nie brakuje osób, które starają się o kredyty hipoteczne. Nie może to zaskakiwać – dużo ludzi chce po prostu kupić dom czy wymarzone mieszkanie. Niestety, kłopot jest taki, że nie każdy otrzymuje kredyty hipoteczne. Kto może mieć problem z uzyskaniem tego typu pożyczki? Jakie kryteria są brane przez banki pod uwagę w trakcie oceny zdolności ewentualnego kredytobiorcy?

Kto może mieć problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego

Trzeba zaznaczyć, że problemy z uzyskaniem kredytu hipotecznego mogą mieć między innymi osoby w podeszłym wieku. Ludzie, którzy w momencie składania wniosku mają więcej, niż około 40 lat nie są do końca dobrze postrzegane przez przedsiębiorstwa bankowe. Dlaczego? Wszystko jest spowodowana tym, że kredyty hipoteczne to przeważnie zobowiązania długoterminowe. Osoby, które oceniają wnioski mają za zadanie oszacować czy konkretna osoba przez cały okres trwania umowy będzie w stanie generować konkretne dochody. Warto zwrócić uwagę na fakt, że tak naprawdę najważniejszą wartością jest ta, która będzie określała wiek kredytobiorcy w momencie zakończenia trwania współpracy. Jeśli zatem ktoś ma 50 lat, to szansa na otrzymanie kredytu hipotecznego na 30 lat jest praktycznie bliska zeru. Warto zaznaczyć, że ogólnie najlepiej postrzegane są osoby do 35 roku życia.

Kto jeszcze może mieć problem z otrzymaniem kredytu hipotecznego

Na pewno osoby, które mają negatywną historię kredytową. Ludzie, którzy w przeszłości spłacali rozmaite zobowiązania, lecz nie czynili tego terminowo itp. muszą liczyć się z tym, że wniosek nie będzie zaakceptowany. Zdecydowanie lepiej są postrzegane osoby, które mają czystą historię kredytową lub pozytywną – tacy kredytobiorcy po prostu wzięli pożyczkę, ale nie mieli kłopotów z terminowym spłacaniem rat. Trzeba również wziąć pod lupę aspekt osiąganych dochodów. Kłopot z otrzymaniem kredytu hipotecznego mają na pewno ludzie, którzy relatywnie słabą zarabiają. Poza tym banki biorą pod uwagę obecne obciążenia. Jeśli zatem ktoś dużo zarabia, ale jednocześnie dużo wydaje, to też może mieć kłopot z otrzymaniem pożyczki. Ważnym aspektem jest forma zatrudnienia. Problemy z otrzymaniem kredytu hipotecznego mają osoby zatrudnione na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło. Zdecydowanie lepiej postrzegani są ci, którzy pracują na bazie umowy o pracę. Wszystko dlatego, że jest to najbardziej stabilna forma zatrudnienia.

Trzeba jeszcze zwrócić uwagę na wkład własny. Obecnie wynosi on 20% wszystkich kosztów inwestycji. Jeśli zatem ktoś chce kupić mieszkanie, ale nie ma 1/5 tej sumy, to niestety musi liczyć się z odrzuceniem swojego wniosku o przyznanie konkretnego kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz