Biorąc kredyt hipoteczny, trzeba dobrze przemyśleć tę decyzję – może ona zaważyć nawet na kilkunastu latach życia. Obecnie w ofercie banków dostępne są ciekawe propozycje kredytowe, które pozwalają kupić własne mieszkanie. Po spłaceniu kredytu, dom lub mieszkanie staje się własnością kredytobiorcy.
Wpływ wkładu własnego na wysokość miesięcznej raty
Wiele banków wymaga, żeby kredytobiorca posiadał wkład własny, czyli część środków finansowych na zakup mieszkania. Może on wynosić od kilku, do nawet kilkudziesięciu procent wartości mieszkania. Ogólna zasada jest taka, że im większy wkład własny, tym mniejsze są raty kredytu lub jest on udzielony na krótszy okres czasu. Dysponując gotówką, warto zainwestować ją właśnie we wkład własny, dzięki czemu naliczane odsetki będą liczone od znacznie mniejszej kwoty. Pozwala to na zmniejszenie poziomu obciążenia dla domowego budżetu, które na przestrzeni następnych lat będzie wywoływała konieczność płacenia rat kredytu. W przypadku zakupu droższego mieszkania, warto zgromadzić większą sumę na wkład własny.
Wkład własny czy wykończenie mieszkania?
Poważnym problemem, przed którym staje wielu kredytobiorców jest to, czy warto odłożyć część pieniędzy i przeznaczyć je na remont kupionego na kredyt mieszkania. W przypadku domu w stanie deweloperskim będzie to konieczne, natomiast mieszkanie z rynku wtórnego może być kupione pod klucz. Taka decyzja za każdym razem powinna być indywidualnie przemyślana, gdyż ma duży wpływ na to, jak dużym obciążeniem będzie kredyt hipoteczny. Każda para lub osoba, która decyduje się na kredyt hipoteczny, musi ustalić, jak duże ma możliwości. Zgromadzenie środków finansowych na wkład własny może być korzystniejsze w sytuacji, gdy remont mieszkania nie jest niezbędny, żeby z nim zamieszkać. Osoby, które chcą wziąć kredyt hipoteczny ile wkładu własnego powinny posiadać, dowiedzą się z banku. Mniejsza suma kredytu to przede wszystkim niższe odsetki, które stanowią większą część raty kredytu hipotecznego.
Zalety posiadania dużego wkładu własnego:
- Lepsza zdolność kredytowa
- Mniejsze raty lub krótszy okres kredytowania
- Większa stabilność podczas zakupu mieszkania
- Możliwość wzięcia większego kredytu na zakup przestronniejszego mieszkania
Dzięki temu, że wkład własny będzie wyższy, możliwe jest wzięcie większego kredytu, dzięki czemu można sobie pozwolić na nieruchomość w lepszym stanie lub o większej powierzchni. Daje to szersze możliwości podczas szukania ofert. Wysokość wkładu własnego powinna być możliwie jak największa – dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego. Warto jednak upewnić się, jak duże będą koszty ewentualnych prac remontowych.