Czym różnią się wakacje kredytowe od karencji w spłacie raty|Warunki kredytowania

Czym różnią się wakacje kredytowe od karencji w spłacie raty

Kłopoty finansowe

Niezależnie od tego z jak dużą odpowiedzialnością podejdziemy do oceny swojej sytuacji finansowej. Wielokrotna analiza tego czy stać nas na kredyt. Nic nie jest w stanie ustrzec nas przed pewnymi zdarzeniami losowymi. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie wyglądała nasza sytuacja za kilka lat. Nawet najbardziej odpowiedzialna osoba nie przewidzi tego czy np. za 5 lat nieoczekiwanie nie straci pracy i jej sytuacja finansowa nie ulegnie pogorszeniu. Zwłaszcza przy kredytach długoterminowych. Nie jesteśmy w stanie przewidzieć co przyniesie nam los i czy nie będziemy borykać się kiedyś z przejściowymi kłopotami finansowymi. Z tego powodu, jeszcze przed podpisaniem umowy kredytowej, warto dowiedzieć się czy nasz bank am w swojej ofercie takie produkty jak wakacje kredytowe i karencja w spłacie raty.

Czym różnią się wakacje kredytowe od karencji w spłacie raty

Zarówno wakacje kredytowe jak i karencja w spłacie raty odraczają termin płatności rat. Mają pomóc nam ustabilizować swoją sytuację finansową i jednocześnie nie popaść w większe zadłużenie. Bank znacznie przychylniej patrzy na klientów, którzy o swoich problemach informują go z wyprzedzeniem, aniżeli na takich, którzy nie spłacają rat kredytu bo ich na to nie stać i nic z tym nie robią. To czym różnią się wakacje kredytowe od karencji w spłacie raty to fakt, że wybierając wakacje kredytowe bank może odroczyć nam termin spłaty raty kredytu w całości. W przypadku karencji w spłacie raty odroczenie ma zastosowanie tylko do części kapitałowej raty kredytu, a zatem nie zawsze jest opłacalne.

Kto i jak może starać się o wakacje kredytowe i karencję w spłacie rat

Zarówno wakacje kredytowe jak i karencja w spłacie raty udzielane są na wniosek klienta banku. Należy jednak pamiętać, że nie tylko nie każdy bank ma te produkty w swojej ofercie, ale i przyznaje je osobną decyzją niezależną od decyzji kredytowej i może odmówić nam udzielenie akacji kredytowych czy karencji w spłacie rat. Największe szanse na pozytywną odpowiedź banku mają osoby, które do tej pory regularnie i terminowo spłacały raty, mają dobrą historię kredytową i wzorowo wywiązują się z umowy kredytowej zawartej z bankiem. Ponadto, wakacje kredytowe czy karencja w spłacie rat, udzielane są po pewnym okresie terminowego spłacania rat, czyli np. po 12 miesiącach okresu kredytowania. Zarówno wakacje kredytowe oraz karencja w spłacie rat mogą zostać nam udzielone na okres od 1 do 12 miesięcy.

Dodaj komentarz