Czy istnieje możliwość sprzedania mieszkania z kredytem? - TRUST.ORG.PL

Czy istnieje możliwość sprzedania mieszkania z kredytem?

Wiele nieruchomości obciążonych jest kredytem hipotecznym. W ten sposób ludzie planowali zrealizować swoje marzenia, jednak spłata rat mogła okazać się problemem. Duża część osób zastanawia się więc nad możliwością spłaty mieszkania obciążonego kredytem hipotecznym.

Jak można sprzedać mieszkanie z kredytem hipotecznym?

Jak sprzedać mieszkanie z kredytem? Właściwie można powiedzieć, że proces ten niewiele różni się od sprzedaży nieruchomości, jakie nie są obciążone takim zobowiązaniem finansowym. Należy znaleźć nabywcę i podpisać z nim stosowną umowę. Różnica tkwi w tym, że należy zadbać także o przeniesienie zobowiązań finansowych na nowego inwestora. Co jest ważne to także fakt, że nabywcę należy poinformować o kredycie hipotecznym, który jest do spłaty.

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym – co należy na ten temat wiedzieć?

Sprzedaż mieszkania z kredytem możliwa jest z różnych powodów. Niekiedy taka sytuacja wynika z faktu, że mieszkanie należało do małżonków, którzy postanowili się rozwieść. Po dopełnieniu formalności sądowych, żaden z nich nie chciał samodzielnie spłacać kredytu. Całkiem możliwe, że rodzina nagle się powiększyła i aktualne mieszkanie jest dla nich już za małe. Pomimo kredytu, muszą oni wejść w posiadanie nowego lokum, aby znaleźć dobrą przystań dla wszystkich. Takich sytuacji jest bardzo dużo. Jeżeli tylko ktoś czuje, że mieszkanie z kredytem nie jest już dla niego, może zadbać o dopełnienie odpowiednich formalności związanych ze sprzedażą.

Zgoda banku na sprzedaż mieszkania

Teoretycznie nie jest ona wymagana. Warto jednak poinformować bank o takim procesie, ponieważ kupujący może wymagać zaświadczenia o zadłużeniu, jakie pozostało. W szczególności, jeżeli chodzi o informacje, czy wcześniejsze raty były regulowane w odpowiednim terminie. Warto postarać się o promesę – stosowny dokument, którego ważność wynosi 30 dni. Taki okres czasu mają obydwie strony, jakie muszą w ciągu jednego miesiąca zadbać o dopełnienie formalności, jeżeli ma dojść do sprzedaży.

Sprzedaż mieszkania z kredytem hipotecznym krok po kroku

Aby sprzedać takie mieszkanie należy:

  • odwiedzić bank w celu wydania zaświadczenia o którym wcześniej była mowa;
  • znaleźć kupca samodzielnie lub z biurem nieruchomości;
  • załatwić wykreślenia hipoteki z KW mieszkania po spłacie zobowiązania;
  • podpisać akt notarialny, który pomoże na przeniesienie własności na nowego nabywcę;
  • spłacić kredyt hipoteczny;
  • załatwić list mazalny, dzięki czemu bank wykreśli z hipoteki poprzedniego właściciela, zastępując go nową osobą.

W ten prosty sposób będzie można doprowadzić do finalizacji transakcji.

Dodaj komentarz