Co to jest leasing samochodowy | Kredyt na samochód | Umowa leasingu

Co to jest leasing samochodowy

Co to jest leasing samochodowy

Umowa leasingu

Umowa leasingu jest to jedna z umów cywilno prawnych. Przez leasing rozumiemy oddanie prawa do użytkowania rzeczy. Zawierając umowę leasingu nie sprzedajemy bowiem prawa własności do rzeczy, a jedynie prawo do jej użytkowania. Umowa leasingu zawierana jest na określony czas. Osoba, na którą przeniesiono prawo korzystania z rzeczy zobowiązuje się w zamian do poniesienia opłaty leasingowej. Opłaty leasingowe można porównać do spłaty rat kredytu. Co miesiąc musimy bowiem opłacać ratę leasingu. Aby umowa leasingu była ważna i miała moc prawną musi zostać zawarta w formie pisemnej.

Podmioty leasingu

Umowa leasingu może być zawarta pomiędzy dwoma lub trzema podmiotami. Przede wszystkim aby mówić o leasingu potrzebny jest nam leasingobiorca oraz leasingodawca. Leasingobiorca, czyli podmiot, który korzysta z danej rzeczy, będącej przedmiotem umowy leasingu. Leasingodawca, czyli właściciel rzeczy, który nie sprzedaje jej, a jedynie oddaje w użytkowanie innej osobie. Dopiero po zakończeniu umowy leasingu, w odrębnej umowie, może dokonać sprzedaży wcześniej leasingowanego produktu. Możemy także wyróżnić trzeci podmiot, czyli zbywającego. Jego obecność, aby można mówić o leasingu, nie jest koniecznością. Jest to podmiot, który jest wytwórcą rzeczy.

Co to jest leasing samochodowy

Leasing samochodowy charakteryzuje się tym, że przedmiotem umowy leasingu, jak sama nazwa wskazuje jest samochód. Leasingobiorca zawierając umowę leasingu otrzymuje prawo do użytkowania samochodu, którego właścicielem jest leasingodawca. Z tego względu, że leasing nie jest opłacalną formą dla osoby fizycznej, także w przypadku leasingu samochodowego, w osobie leasingobiorcy spotykamy najczęściej przedsiębiorcę. To wszystko ze względu na wysokość podatków i opłat. Ta forma kredytowania jest znacznie korzystniejszą dla przedsiębiorcy aniżeli dla osoby prywatnej.

Leasing samochodowy a kredyt na samochód

Raty leasingu samochodowego możemy dopasować do swoich aktualnych możliwości finansowych, na co nie możemy pozwolić sobie w umowie kredytu, którego celem jest zakup samochodu. Działa to w ten sposób, że im większa kwota ostatecznej opłaty za przedmiot, tym niższe miesięczne raty. Jeśli obecnie nasza sytuacja finansowa nie jest najlepsza, możemy wybrać minimalne raty, a wtedy ostateczna cena zakupu samochodu będzie wyższa. I odwrotnie. Jeśli nie narzekamy na brak środków, płacimy wyższe raty, ostateczna cena zakupu samochodu może nas praktycznie nic nie kosztować, gdyż tak na prawdę, zapłaciliśmy już za niego w ratach. Wysokość opłaty początkowej w przypadku umowy leasingu wpływa tylko na wysokość miesięcznych opłat, bez wpływu na koszty finansowania leasingu. Inaczej jest natomiast kiedy decydujemy się na kredyt. Oprocentowanie kredytu uzależnione jest bowiem także od wysokości wkładu własnego. Im mniej środków mamy tym raty będą wyższe.

 

Dodaj komentarz