Cena gazu ziemnego 2022 - ile zapłacimy?

Cena gazu ziemnego 2022 – ile zapłacimy?

Cena gazu ziemnego 2022 – ile zapłacimy?

Każdego dnia pojawiają się nowe informacje na temat podwyżek gazu dla firm, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Wszystko wskazuje na to, że cena gazu ziemnego 2022 nie zmniejszy się w najbliższych miesiącach czy nawet latach. Intensywne podwyżki cen gazu odczują również gospodarstwa domowe, w których średni koszt rachunku zwiększy się o 54%.

Spis treści – Jakie informacje znajdziesz w poniższym artykule?

 • Cena gazu 2022 – ile zapłacimy?
 • Dlaczego cena gazu rośnie?
 • 2022 przyniesie nie tylko podwyżki cen gazu, ale także prądu
 • Jakie są składowe rachunku za gaz, jak czytać fakturę?
 • Czy opłaca się ogrzewać gazem?
 • Gaz, węgiel czy energia elektryczna jako źródła ogrzewania?
 • Podsumowanie – czy w Polsce może zabraknąć gazu, czy w kolejnych latach będzie jeszcze drożej?

Cena gazu 2022 – ile zapłacimy?

Ceny gazu ziemnego w 2022 należy podzielić na dwie grupy z powodu zastosowania tarczy inflacyjnej przez rząd. Chodzi o to, że do 31.03.2022 stawka VAT za gaz wynosi 5%.

Cena gazu ziemnego 2022 (5% VAT od 01.01.2022):

 • Cena 1 kWh gazu: 21,40 gr brutto
 • Cena 1 m3 gazu: 2,31 zł brutto
 • Od 3,36 zł do 10,35 zł brutto opłaty abonamentowej w zależności od taryfy

Cena gazu ziemnego 2022 (23% VAT od 01.04.2022):

 • Cena 1 kWh gazu: 25,07 gr brutto
 • Cena 1 m3 gazu: 2,71 zł brutto
 • Od 4,06 zł do 12,13 zł brutto opłaty abonamentowej w zależności od taryfy

Podane wyżej ceny dotyczą największego dostawcy w Polsce – PGNiG.

Dlaczego cena gazu rośnie?

17.12.2021 przez prezesa Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdzone zostały nowe taryfy energetyczne oraz gazowe. Średni rachunek dla przeciętnego gospodarstwa domowego zwiększy się o 54%, ale ważne są powody, dla których cena gazu rośnie. Przede wszystkim należy mieć na uwadze fakt, że ponad 80% Polskich zapasów gazu pochodzi z zagranicy — to naraża nas na ekonomiczne wahania rynku, a także wysokie koszty importu. Problemem jest również fakt, że wszystkie kraje Europy mają aktualnie trudności z magazynowaniem tego surowca. Przejdźmy jednak do konkretów, co sprawiło, że cena gazu ziemnego 2022 wzrosła?

 • Pandemia COVID-19 – początek roku 2020 był okresem, w którym rozwój gospodarczy zwolnił. Zapotrzebowanie na gaz było mniejsze, a co za tym idzie, firmy wydobywcze ograniczały działalność. Skutkiem podejmowanych działań były braki magazynowe. W momencie odmrożenia gospodarki zapotrzebowanie na gaz zwiększyło się — zakłady produkcyjne potrzebowały znacznych ilości tego surowca. Zauważyć tu można standardowy ekonomiczną zależność pomiędzy popytem i podażą.
 • Mroźna, długa zima 2021 – skutki tej zimy odczuwaliśmy do kwietnia, w tym czasie stany magazynowe gazu ziemnego były narażone na wyczerpanie. Chodzi o to, że zapotrzebowanie na ogrzewanie gazem było bardzo wysokie w całej Europie.
 • Odmrażanie Europejskiej gospodarki – w 2021 roku firmy produkcyjne na nowo zaczęły funkcjonować w okresie wolnym od lockdownu, zapotrzebowanie na gaz rosło z dnia na dzień podczas, gdy magazyny osiągały stany krytyczne.
 • Ograniczenie dostaw GAZPROM – około 50% gazu wykorzystywanego przez Polaków pochodzi z Rosji. W związku z ograniczeniem dostaw surowca cena gazu ziemnego 2022 szybuje do góry.
 • Azja zapłaciła więcej – ze względu na ogromny popyt i dużą zależność od importerów zagranicznych Polskie oferty nie mogły równać się z tymi Azjatyckimi. Większość gazu LNG (gaz ziemny) transportowana była do Azji z powodu lepszych warunków wobec dystrybutorów.

Cena gazu ziemnego 2022 jest podstawowym wskaźnikiem stabilności geopolitycznej świata, jak również jego wzrostu gospodarczego. Ponieważ niektóre kraje posiadają nadmierną ilość złóż gazu ziemnego, nie znajduje on odzwierciedlenia na rynku i jest swobodnie dystrybuowany po zawyżonej cenie.

2022 przyniesie nie tylko podwyżki cen gazu, ale także prądu

Aktualna cena gazu ziemnego na rynku jest dominującym czynnikiem przy ustalaniu stawek za ogrzewanie. Cena gazu ziemnego 2022 stale rośnie, wraz ze wzrostem popytu w Europie. Międzynarodowy rynek ropy naftowej i gazu jest określany przez poziom cen towarów, i bieżąca sytuacja uświadomiła nam, że cały rynek gazowy, ciepłowniczy oraz energetyczny jest powiązany z cenami ropy naftowej.

W bieżącym roku dotkliwe będą również podwyżki cen prądu, przypomina, że średni rachunek za prąd w gospodarstwie domowym zwiększy się o około 25%. Niestety problem rosnących cen jest znacznie większy – podwyżki najbardziej odczuwalne będą dla przedsiębiorców, którzy kontraktują ceny energii na cały rok z wyprzedzeniem. Dla przykładu, pewna piekarnia, która w 2021 płaciła 319 złotych za 1 MWh energii elektrycznej (koszt samej sprzedaży, bez stałych opłat dystrybucyjnych i certyfikatów) w roku 2022 zapłaci ponad 600 zł za każdą MWh energii elektrycznej. Cena gazu ziemnego 2022 ma się podobnie – najbardziej negatywnie odczują ją firmy, w których zużycie tego surowca jest na wysokim poziomie.

Jakie są składowe rachunku za gaz, jak czytać fakturę?

W Polsce z gazu ziemnego w celach grzewczych (gotowanie, ogrzanie pomieszczeń) korzysta niemalże połowa ludności naszego kraju. Dostawcą o największym obszarze działania jest PGNiG (pełna nazwa to Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo). Zakładam, że większość z czytelników również jest obsługiwana przez tego operatora.

Cena gazu ziemnego 2022 dostarczanego do polskich nieruchomości zależy od kilku czynników (czyli podobnie jak z ceną prądu). Znaczną rolę odgrywa grupa taryfowa, która określa stawkę opłaty abonamentowej i opłaty za każdy metr sześcienny dostarczonego gazu.

Wyróżniamy cztery gazowe grupy taryfowe:

 • W-1, taryfa dla gospodarstw domowych, w których zużycie gazu nie przekracza 3350 kWh na rok. W rzeczywistości ta grupa taryfowa znajdzie zastosowanie tylko tam, gdzie gaz używany jest do gotowania.
 • W-2, ta grupa taryfowa dotyczy odbiorców, u których zużycie gazu ziemnego wynosi pomiędzy 3350 kWh a 13350 kWh rocznie. Realne zastosowanie w przypadku gotowania i podgrzewania wody (np. w celu mycia naczyń czy też wzięcia prysznica)
 • W-3, grupa taryfowa umożliwiająca znacznie większe zużycie w ciągu roku, ponieważ pomiędzy 13350 kWh a 88900 kWh. Z reguły taryfę tę posiadają gospodarstwa, które ogrzewają pomieszczenia z wykorzystaniem gazu. Dla tej taryfy operator oferuje sześć lub dziewięć odczytów w ciągu roku. To znaczy, że fakturowanie ma miejsce co dwa miesiące lub w przypadku dziewięciu pomiarów w roku – co miesiąc w okresie grzewczym i co dwa miesiące poza nim.
 • W-4, ostatnia, czwarta grupa taryfowa pozwala na indywidualne ustalenia. W praktyce w tej taryfie cena gazu ziemnego 2022 będzie dotyczyła dużych odbiorców – firm, których zapotrzebowanie jest większe niż 88900 kWh rocznie.

Wyjaśnienie faktury:

 • opłata taryfowa – opłata abonamentowa zależna od taryfy.
 • abonament – opłata, której głównym celem jest zapewnienie funkcjonowania spółki czy też obsługi klienta.
 • opłata sieciowa stała – stała opłata, której głównym celem jest dbałość o utrzymanie sieci (naprawy, modernizacja, utrzymanie infrastruktury w dobrym stanie)
 • opłata sieciowa zmienna – opłata, której należy zwrócić szczególną uwagę. Uwzględnia ona parametry jakościowe dostarczanego do nas surowca (gazu ziemnego – warto mieć to na uwadze, ponieważ w przypadku niskiej jakości można złożyć reklamację i wtedy cena gazu ziemnego 2022 może być niższa)
 • cena gazu ziemnego 2022 – Stawka zależna od taryfy, operatora i lokalizacji.
 • zużycie – Główny składnik rachunku wyrażany w kWh.

Czy opłaca się ogrzewać gazem?

Ogrzewanie gazowe ma wiele zalet. Jest bardzo wygodne w użyciu, tańsze niż ogrzewanie elektryczne (przy założeniu, że mowa o gospodarstwie domowym bez fotowoltaiki), a jego instalacja i konserwacja jest opłacalna. Gaz może być również używany do ogrzewania wody, więc jest odpowiedni dla prawie każdego rodzaju domu, od nowych budynków do starych kamienic. Po zainstalowaniu gazu nie musisz się martwić o wahania cen energii elektrycznej lub o to, że zapomnisz zapalić w piecu. Problemem może być jednak cena gazu ziemnego 2022, która ciągle rośnie. Dlatego też warto wybierać różne źródła ogrzewania. Najlepszym rozwiązaniem byłoby połączenie ogrzewania gazowego wraz z zainwestowaniem w instalację fotowoltaiczną na zasadach prosumenta. Takie rozwiązanie zapewni niskie opłaty dystrybucyjne przy jednoczesnym dostępie do niemalże bezpłatnego prądu, który może być wykorzystany do ogrzania pomieszczeń mieszkalnych.

Ogrzewanie gazowe i bieżąca cena gazu ziemnego 2022 sprawiły, że wpadła mi do głowy pewna anegdota – przez większą część zapisanej historii nasi przodkowie żyli w zimnie. Nie wydaje się to być szczególnie znaczącym, wyrafinowanym zdaniem, ale myślę, że zgodzicie się, że to prawda. Nie znaczy to, że nasi przodkowie nie potrafili się ogrzać. Zimą opatulali się, a latem, gdy było to konieczne, ogrzewali się przy ogniskach. Mimo to ciepło nigdy nie było stałą rzeczą w ich życiu – zawsze wymagało wysiłku i uwagi. Utrzymywanie ciepła przez cały czas – posiadanie tego, co wydawało się nieograniczonym ciepłem jako fundamentalną podstawą życia – było zarezerwowane dla królów, którzy mieli niezliczoną ilość sług, którzy dbali o ich potrzeby. To właśnie mają na myśli uczeni, gdy mówią, że ciepło “było kiedyś luksusem”. Takie właśnie jest ogrzewanie gazowe – wygodne i dostępne w dowolnym momencie, ale nie jest pozbawione wad, niestety jest zależne od zewnętrznych importerów i ceny w najbliższych latach będą rosły.

Gaz, węgiel czy energia elektryczna jako źródła ogrzewania?

Obecnie najbardziej niezawodnym i oszczędnym sposobem ogrzewania budynku jest ogrzewanie piecem lub gazem we wsparciu energii elektrycznej będącej efektem uzysku z paneli fotowoltaicznych, dodatkowo za ogrzewanie wody odpowiadać mogą solary grzewcze. Takie rozwiązanie bez wątpienia sprawi, że cena gazu ziemnego 2022 nie będzie aż tak dotkliwa. Wbrew pozorom, cena ogrzewania za pomocą energii elektrycznej zużywa znacznie mniej paliwa niż niektóre inne alternatywne źródła energii – przy założeniu, że posiadamy status prosumenta i mamy dodatkowe zniżki na opłatach dystrybucyjnych.

Podsumowanie – czy w Polsce może zabraknąć gazu, czy w kolejnych latach będzie jeszcze drożej?

Spalanie węgla może nie jest najczystszą lub najbardziej wydajną formą produkcji ciepła, ale gwarantuje stabilność, ponieważ w sytuacji, w której brakuje węgla zawsze można ogrzać dom spalając drewno. Co więcej, w wielu krajach jest to wciąż najtańszy sposób produkcji ciepła, również w Polsce gdzie 80% produkowanej energii pochodzi z węgla.

Cena gazu ziemnego 2022 będzie rosła w biegiem lat, chociażby dlatego, że popyt i podaż pozostają na bardzo wysokim poziomie a Urząd Regulacji Energetyki co roku zatwierdza lub odrzuca proponowane przez operatorów cenniki energii oraz gazu dla gospodarstw domowych. Takie rozwiązanie sprawia, że rosnące koszty nie są tak dotkliwe dla użytkowników indywidualnych jak dla firm. Niestety mamy wtedy do czynienia z ogromną rozbieżnością cenową – wystarczy, dla przykładu zauważyć, że cena gazu ziemnego 2022 dla spółdzielni, wspólnot czy firm wzrosła nawet o kilkaset procent względem roku poprzedniego. Tak dramatyczne wzrosty sprawiają, że obywatele mają obawy o to czy nie zabraknie gazu – te obawy są jak najbardziej zasadne, ale niestety bardzo ciężko udzielić odpowiedzi na to pytanie, ponieważ jak wspomniałem w tym artykule – jako kraj jesteśmy znacznie uzależnieni od importu gazu.

 

Dodaj komentarz