Na czym polega kredyt refinansowy? Czy warto wziąć kredyt refinansowy?

Na czym polega kredyt refinansowy?

kredyt refinansowy

W naszym życiu niektóre kwestie mogą bardzo szybko ulegać zmianie. Mowa tu, chociażby o sytuacji finansowej, która może się polepszyć lub też pogorszyć na przestrzeni lat. Osoby, które posiadają długoletnie zobowiązania, takie jak np. kredyt hipoteczny także mogą odczuć pewne zmiany. Mianowicie chodzi o to, że w pewnym momencie może okazać się, że kredyt, który aktualnie posiadamy, nie ma najlepszych warunków, a inny bank oferuje coś lepszego. Czy można coś zrobić w takiej sytuacji? Na szczęście istnieje coś takiego jak kredyt refinansowy. Co to jest i komu się opłaci?

Czym jest kredyt refinansowy?

Najprościej mówiąc, refinansowanie polega na przeniesieniu swojego aktualnego kredytu do innego banku. W taki sposób kredytobiorca może zakończyć współprace z dotychczasową instytucją finansową, która nie spełnia już jego oczekiwań. Dzięki kredytowi refinansowemu możesz polepszyć swoje warunki spłaty, a nawet zaoszczędzić pieniądze. Takie rozwiązanie jest dedykowane przede wszystkim osobom, które posiadają kredyt hipoteczny. Z racji tego, że jest to długoletnie zobowiązanie, to po jakimś czasie jego warunki mogą nam się wydać nieopłacalne w porównaniu do oferty innego banku. Jest tak, ponieważ instytucje finansowe stale rywalizują ze sobą o nowych klientów i chcą im zaoferować jak najlepsze warunki, aby ich przyciągnąć.

Dzięki kredytowi refinansowemu możesz m.in.:

– zmienić wysokość rat oraz ich rodzaj np. na raty balonowe,

– skrócić lub wydłużyć okres spłaty kredytu,

– zacząć współpracę z nowym bankiem.

Czy warto wziąć kredyt refinansowy?

Kredyt refinansowy https://habzafinanse.com.pl/kredyt-refinansowy/ może być opłacalny z wielu różnych względów. Przede wszystkim powinny się nad nim zastanowić osoby, które mają kredyt z wysoką marżą. Jeśli nie musisz ponieść zbyt dużych kosztów, w związku z przeniesieniem kredytu do innego banku i wcześniejszą spłatą, to warto skorzystać z tej możliwości. Niestety większość banków pobiera dodatkowe prowizje np. za poniesione koszty związane z formalnościami. Refinansowanie kredytu hipotecznego jest dosyć skomplikowane dlatego, zanim się na to zdecydujesz, powinieneś dokładnie sprawdzić, czy Ci się to opłaca.

Kredyt refinansowy można zaciągnąć właściwie w większości banków. Większość instytucji ma już takie zobowiązanie w swojej ofercie, ponieważ coraz więcej osób się na nie decyduje. Co ciekawe przenosząc kredyt do innego banku, możesz też zyskać dodatkowe środki na inny cel. Kredyt refinansowy z dodatkową gotówką może przydać się w wielu sytuacjach.