Kim jest ekspert kredytowy i czym się zajmuje? | Doradca kredytowy

Kim jest ekspert kredytowy i czym się zajmuje?

Zaciągnąć kredyt dowolnego typu (konsolidacyjny, hipoteczny, gotówkowy czy dowolny inny) można w teorii bez czyjejkolwiek pomocy. W praktyce bywa to jednak bardzo trudne – nie tylko w kwestiach czysto formalnych, ale dlatego, że z braku wiedzy i doświadczenia można podjąć niewłaściwą decyzję i później jej żałować. Z tego względów wielu Polaków decyduje się na korzystanie z usług różnego rodzaju specjalistów, którzy pomagają w zaciągnięciu zobowiązań finansowych na optymalnych warunkach.

Wśród takich specjalistów można wymienić ekspertów kredytowych, nazywanych niekiedy także doradcami kredytowymi. Kim oni dokładnie są i czym się zajmują? W jaki sposób zwrócenie się do nich po pomoc może pomóc przyszłym kredytobiorcom? Odpowiadamy!

Czym zajmuje się ekspert kredytowy?

Jak częściowo wskazuje już sama nazwa tego zawodu, ekspert kredytowym jest specjalistą od zobowiązań finansowych różnego typu. Zajmuje się analizą sytuacji finansowej klientów, a także wyszukiwaniem dla nich najatrakcyjniejszych ofert kredytów i udzielaniem wsparcia w zakresie wszystkich związanych ze zobowiązaniem formalności.

Pod pojęciem eksperta należy rozumieć osobę, która posiada niezbędną wiedzę, kwalifikacje i doświadczenie. Przede wszystkim powinna ona doskonale znać polski rynek usług kredytowych, a także wszystkie zasady, które nim rządzą. Dobry ekspert kredytowy to specjalista, który kładzie duży nacisk na transparentność prowadzonych działań i zawsze jego priorytetem jest udzielenie klientowi jak najlepszej i najskuteczniejszej w danej sytuacji porady.

W przeciwieństwie do doradców bankowych, eksperci kredytowi nie współpracują tylko z jednym bankiem, w związku z czym mogą przedstawiać swoim klientom znacznie więcej różnorodnych ofert z różnych instytucji finansowych. Dzięki temu klient może mieć pewność, że nie przepłaci i nie pominie żadnej atrakcyjnej oferty.

W czym może pomóc ekspert kredytowy?

Ekspertyza doradców kredytowych jest szczególnie przydatna w przypadku zobowiązań na duże kwoty, takich jak kredyty hipoteczne. Przy tego typu kredytach nawet pozornie niewielka różnica w ofercie (na przykład w kwestii prowizji lub marży banku) może oznaczać kilkadziesiąt tysięcy złotych mniej lub więcej do zapłaty. Korzystając z usług specjalisty, nie trzeba martwić się tym, że z uwagi na brak wiedzy i doświadczenia wybierze się niewłaściwą, mało opłacalną ofertę.

Co więcej, zanim podejmie on jakiekolwiek działania, zawsze w pierwszej kolejności obliczy zdolność kredytową klienta i zapozna się z jego wymaganiami i oczekiwaniami. Wspomoże również w samym procesie zaciągania kredytu, tak, aby przebiegł on jak najszybciej i jak najbardziej sprawnie.