Kredyt inwestycyjny - czy warto z niego skorzystać? | Pieniądze dla firmy

Kredyt inwestycyjny – czy warto z niego skorzystać?

Kredyt inwestycyjny – czy warto z niego skorzystać?

Skąd wziąć pieniądze na rozpoczęcie własnej działalności

Przedsiębiorcy, którzy osiągnęli sukces często zaczynali od zera. Nie każdego z nich jest stać na początku swojej drogi biznesowej na samodzielne pokrycie kosztów inwestycji, która w przyszłości miałaby zarabiać. Często okazuje się, że kwota potrzebna na pokrycie kosztów związanych z inwestycją znacznie przekracza budżet jakim dysponują. Jednak mogą oni w takiej sytuacji skorzystać z kredytu inwestycyjnego.

Kredyt inwestycyjny – czy warto z niego skorzystać?

Kredyt inwestycyjny może być przeznaczony na zakup maszyn lub linii produkcyjnych, nieruchomości przeznaczonych na działalność gospodarczą, inwestycję w papiery wartościowe czy zdobycie patentów i technologii. Możliwości jest zatem wiele. Ponadto z kredytu inwestycyjnego mogą korzystać zarówno działające już na rynku firmy, jak i przedsiębiorstwa, które dopiero powstały oraz osoby fizyczne, które dopiero planują rozpocząć działalność. Najszerszy wybór z pewnością będą miały te pierwsze, ale zarówno dzięki programom rozwojowym, jak i pomocy UE rynek ofert systematycznie się powiększa.

W jaki sposób otrzymać kredyt inwestycyjny?

Przede wszystkich trzeba przekonać bank lub instytucję finansową o zasadności planowanej inwestycji – w większości wypadków potrzebny będzie dobry, oparty o rzetelną analizę rynku biznesplan, pozytywna weryfikacja zdolności kredytowej oraz zabezpieczenie kredytu. Wiele ofert wymaga udokumentowania odpowiednio długiego okresu działalności firmy, w przypadku zaś osób fizycznych pod uwagę mogą być brane nawet rozliczenia z ROR.

Kiedy już kredyt zostanie przyznany może on być wypłacony jednorazowo (otrzymujemy odpowiednią kwotę w złotówkach lub innej walucie), w transzach oraz może zostać  utworzona linia kredytowa. Okres spłaty jest zazwyczaj długi – od kilkunastu miesięcy do nawet kilkunastu lat. Kredytobiorca ma możliwość uzyskania karencji, co oznacza, że raty można spłacać już z uzyskanych z inwestycji zysków.

Koszt kredytu inwestycyjnego

Zanim jednak zdecydujemy się na zaciągnięcie  z kredytu należy  i wziąć pod uwagę  i cały jego koszt – przede wszystkim odsetki, często dochodzi jeszcze prowizja, ubezpieczenie kredytu oraz opłata za rozpatrzenie wniosku – każdy z tych elementów może znacząco podnieść ogólny koszt. Decyzja musi być zatem dobrze przemyślana zarówno pod kątem kosztów jak i późniejszych możliwości. Mimo to można jednak stwierdzić, że kredyt inwestycyjny daje możliwość rozwoju oraz może pomóc w osiągnięciu zysku,  powiększeniu majątku firmy czy wejściu na nowe rynki. Takie perspektywy przemawiają za podjęciem ryzyka i spróbowaniem swoich sił w biznesie.

Dodaj komentarz