Kredyt hipoteczny co to jest? | Kredyt na mieszkanie

Kredyt hipoteczny co to jest?

Kredyt na mieszkanie to jeden z popularniejszych produktów bankowych, który pozwala na spełnienie swoich marzeń o posiadaniu własnego domu lub mieszkania. Coraz więcej młodych ludzi stara się o to aby mieć swoje własne „cztery ściany” i być niezależnym. Czym dokładnie jest kredyt hipoteczny i czy ciężko jest go dostać? Odpowiadamy.

Kredyt hipoteczny – co to jest?

Jest to długoletnie zobowiązanie z bankiem, które może trwać dziesięć, dwadzieścia, a nawet trzydzieści lat. Dzieje się tak, ponieważ kwota udzielanego kredytu jest bardzo duża i możemy przeznaczyć ją tylko i wyłącznie na określony cel – najczęściej budowę domu lub zakup nieruchomości. Zabezpieczeniem tego kredytu jest hipoteka, która stanowi zakupioną lub zbudowaną nieruchomość. W momencie, gdy kredytobiorca nagle przestanie spłacać swoje zobowiązanie, bank może zająć i sprzedać jego dom bądź mieszkanie. Dla wielu ludzi jest to jedyna możliwość, aby pójść na swoje i cieszyć się własnym miejscem na ziemi. Jednak uzyskanie kredytu hipotecznego nie jest takie proste.

Co trzeba zrobić, aby otrzymać kredyt hipoteczny?

Tak jak w przypadku wszystkich kredytów, pożyczek i chwilówek, tak również w przypadku starań o kredyt hipoteczny konieczne jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej, a także dobrej historii kredytowej w BIK. Nie jest to jednak jedyny wymóg, który trzeba spełnić.

Osoby, które starają się o kredyt hipoteczny, muszą mieć wkład własny, który w zależności od banku może wahać się od 10 do nawet 20 % wartości nieruchomości. Często to właśnie on jest największą przeszkodą dla młodych ludzi w drodze do otrzymanie kredytu. W końcu w młodym wieku niewiele osób posiada kilkunastotysięczne oszczędności, które może przeznaczyć na wkład własny dla banku.

Aby Twój wniosek o kredyt hipoteczny został rozpatrzony pozytywnie, musisz także mieć dobrą sytuację życiową i finansową. Mianowicie musisz mieć stałą, dobrze płatną pracę na oparciu umowy o prace na czas nieokreślony. Dobrze będzie, jeśli masz wykształcenie wyższe i nie musisz utrzymywać zbyt dużej liczby domowników np. dzieci.

W najlepszej sytuacji będą osoby młode i po ślubie, które spełniają wszystkie powyższe kryteria. To właśnie im banki najchętniej przyznają długoterminowe kredyty hipoteczny.

Kredyt hipoteczny a mieszkaniowy

Te dwa pojęcia są ze sobą używane zamiennie, jednak tak naprawdę nie oznaczają tego samego. Kredyt na mieszkanie można przeznaczyć tylko na mieszkanie lub zakup domu, a hipoteczny zarówno na mieszkanie, jak i na budowę domu, kupno działki czy nawet remont.