Jak poprawić swoją zdolność kredytową? | Zdolność kredytowa

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Zastanawiasz się nad wzięciem kredytu? Koniecznie zadbaj o swoją zdolność kredytową, która wpływa na to, o jaką maksymalną kwotę będziesz mógł się ubiegać. Przygotowaliśmy dla Ciebie kilka sposobów na to, jak możesz ją polepszyć.

Co to jest zdolność kredytowa?

Zdolność kredytowa to po prostu zdolność osoby, która ubiega się o kredyt inaczej kredytobiorcy do spłaty zobowiązań takich jak np. kredyt w wyznaczonym w umowie terminie wraz z jego odsetkami. Na podstawie zdolności kredytowej pracownicy banku oceniają i rozpatrują wniosek o udzielenie kredytu. Im większa zdolność kredytowa, tym większą sumę pieniędzy możemy uzyskać od banku. No dobrze skoro już wiemy, czym jest zdolność kredytowa i jak ważna jest podczas rozpatrywania naszego wniosku, to przyjrzyjmy się temu, jak ją polepszyć, aby być w oczach banku bardziej wiarygodnym kredytobiorcą.

Jak poprawić swoją zdolność kredytową?

Poprawianie swojej zdolności kredytowej może być procesem długotrwałym dlatego najlepiej będzie, jeśli zajmiesz się tym jakiś czas przed podjęciem starań o kredyt. Jeśli zależy Ci na tym, aby Twoja zdolność kredytowa była lepsza to:

Regularnie spłacaj zobowiązania

To ile posiadasz zobowiązań i czy spłacasz je terminowo, ma bardzo duży wpływ na ocenę Twojej zdolności kredytowej. Im więcej kredytów, pożyczek i chwilówek musisz spłacać, tym gorsza jest Twoja zdolność kredytowa. Staraj się więc nie brać zbyt dużo zobowiązań na raz i dbaj o to, aby ich raty były spłacane regularnie.

Zadbaj o historię kredytową w BIK

Zanim zaczniesz ubiegać się o jakikolwiek kredyt, sprawdź najpierw, jak wygląda Twoja sytuacja w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to instytucja, do której bank z pewnością się zwróci, aby przeanalizować, jaka jest Twoja zdolność kredytowa. Znajdują się tam informacje na temat Twoich zobowiązań, historia spłat kredytów i pożyczek, a także wszystkie nieprawidłowości, które wystąpiły podczas okresu spłaty np. opóźnienia.

Polepsz swoja sytuację zawodową

Dla banku podczas oceny Twojej zdolności ważne są nie tylko informacje zawarte w BIK, ale także Twoja sytuacja życiowa i zawodowa. Jeśli chcesz otrzymać kredyt, musisz postarać się o to, aby Twoja sytuacja zawodowa była jak najlepsza. Postaraj się o o umowę o pracę na czas nieokreślony, a także długi staż pracy i dobre wynagrodzenie, ponieważ zwiększy to Twoją zdolność kredytową i sprawi, że bank spojrzy na Ciebie bardziej przychylnie.

Weź kredyt z kimś

Mogą to być rodzice, rodzeństwo lub współmałżonek. Wzięcie kredytu wspólnie z kimś bliskim zwiększa Twoją zdolność kredytową i jest dodatkowym zabezpieczeniem dla banku. Jeśli wcześniej odmówiono Ci udzieleni kredytu, to spróbuj postarać się znów, ale z dodatkową osobą.