Kredyt refinansowy znany jest jako sposób na wyjście z długów i polepszenie swojej sytuacji finansowej. Często mylony jest z kredytem konsolidacyjnym lub restrukturyzacją jednak każdy z tych produktów bankowych wyróżnia się czymś innym. Zobacz, czym jest kredyt refinansowy i na czym on polega.
Czym jest kredyt refinansowy?
Ten rodzaj kredytu, który umożliwia przeniesienie posiadanego zobowiązania do innego banku, a co za tym idzie polepszenie warunków spłaty zobowiązania. Jest on dedykowany przede wszystkim osobom, które posiadają kredyt hipoteczny i z różnych względów są niezadowolone z dotychczasowych warunków kredytowania.
Decydując się na kredyt, staramy się wybrać jak najlepszą ofertę, która będzie dla nas korzystna. Niestety po jakimś czasie może okazać się, że oferta, którą wybraliśmy, nie jest aż tak dobra i coraz częściej znajdujemy lepsze w innych bankach. Jest sposób na wyjście z tej sytuacji, którym jest refinansowanie.
Może się o nie ubiegać każdy, jednak nie każdy uzyska pozytywną decyzję. Przede wszystkim musisz pamiętać, że niezbędna będzie Ci zdolność finansowa i pozytywna historia kredytowa.
Na co zwrócić uwagę podczas refinansowania?
Jeśli warunki Twojego zobowiązania naprawdę Ci nie odpowiadają, to nie zostaje nic innego jak kredyt refinansowy. Jednak zanim podejmiesz decyzję musisz wiedzieć jak zrobić to w taki sposób, aby rzeczywiście poprawić swoją sytuację. Nie śpiesz się i spokojnie analizuj oferty banków i kredytu, który już posiadasz. Nie decyduj się na refinansowanie pod wpływem emocji i oblicz czy oferta, którą oferuje Ci inny bank, polepszy Twoją sytuację finansową.
Bierz pod uwagę wszystkie dodatkowe opłaty, które wiążą się z przeniesieniem zobowiązania do innego banku. Będzie to między innymi prowizja banku, który udzieli Ci kredytu, opłata za wcześniejszą spłatę przeniesionego zobowiązania, opłaty sądowe za zmianę hipoteki w księdze wieczystej i opłaty dotyczące zabezpieczenia nowego kredytu. Jak widzisz trochę tego jest dlatego, nawet jeśli z pozoru oferta refinansowania wydaje się dobra, to po dokładnym obliczeniu i dodaniu wszystkich tych kosztów okazuje się, że zapłacimy jeszcze więcej niż wcześniej.
Jeśli obliczyłeś, że refinansowanie w żadnym banku nie przyniesie Ci korzyści, to możesz w inny sposób polepszyć swoją sytuację. Mianowicie postaraj się negocjować ze swoim bankiem warunki posiadanego kredytu. Czasem banki dopuszczają taką możliwość i można choć trochę polepszyć dotychczasowe warunki spłaty rat.