Kredyt gotówkowy | Czym są kredyty gotówkowe i jak działają?

Kredyt gotówkowy

Kredyt gotowkowy

Kredyt gotówkowy to najczęściej wybierany typ kredytu oferowanego przez liczne banki. W morzu ofert łatwo o dezorientację i problem z wyborem odpowiedniej opcji. W związku z tym warto zagłębić się w to, jak dokładnie działa tego typu kredyt i na co trzeba zwracać uwagę przed jego zaciągnięciem.

Czym jest kredyt gotówkowy?

Kredyt gotówkowy jest najbardziej bezpośrednią formą kredytu. Udzielany jest bezpośrednio na konto bankowe kredytobiorcy lub w gotówce, z przeznaczeniem na wskazany we wniosku cel. Zazwyczaj kredyty gotówkowe zaciągane są z powodu wystąpienia nagłej potrzeby finansowej lub chęci zakupu przedmiotu lub usługi, które przekraczają nasze możliwości. Banki nie kontrolują tego, w jaki sposób i na co kredytobiorca wydaje przekazane mu środki. Można więc wykorzystać je w dowolny sposób według indywidualnych potrzeb.

Prawdziwe koszty kredytu gotówkowego

Niemal nie zdarza się, żeby kredytobiorca zwracał kredytodawcy jedynie kwotę, która została mu przekazana. Udzielanie kredytu gotówkowego obwarowane jest licznymi dodatkowymi kosztami i wymaganymi zabezpieczeniami. Przede wszystkim istotna jest wysokość odsetek. Bank samodzielnie ustala wysokość ich oprocentowania w skali roku, ale aby chronić prawa klientów, Narodowy Bank Polski ustala maksymalną możliwą wysokość takiego oprocentowania. Banki nie mogą jej przekraczać i wynosi ona czterokrotność stopy lombardowej.

Poza tym potencjalnego kredytobiorcę czeka pobranie prowizji za przyznanie ubezpieczenia, a także poniesienie kosztów ubezpieczenia, jeśli jest ono obowiązkowe. Bywa, że banki oferują mniejsze oprocentowanie w zamian za wykupienie ubezpieczenia, nie zawsze jednak jest to opłacalne dla klienta. Prawdziwy obraz kosztów, jakie poniesiemy zaciągając zobowiązanie ukazuje Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO). Jej zasady są identyczne dla każdego banku i instytucji pozabankowej, nie ma więc mowy o występowaniu ukrytych kosztów. Przy jej obliczaniu bierze się pod uwagę nie tylko odsetki, ale też wszystkie prowizje i opłaty dodatkowe, dlatego zawsze należy zwrócić uwagę na to, ile ona wynosi dla kredytu, którym jesteśmy zainteresowani.

Spłacanie kredytu

Kredyty gotówkowe na ogół spłacane są w formie miesięcznych rat. Ich wysokość jest zależna od czasu, na który rozłożyliśmy spłacanie kredytu. Kredyt gotówkowy można także spłacić częściowo lub w całości przed terminem, jednak w niektórych przypadkach bank może naliczyć za to prowizję. Niespłacanie rat w terminie może skończyć się naliczeniem do nich odsetek lub wysyłaniem przez bank dodatkowo płatnych upomnień.

Jeśli masz problem z nadmiernym zadłużeniem wybierz kredyt konsolidacyjny- więcej tu.

Kredyt gotówkowy ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Relatywna szybkość i łatwość jego uzyskania wiąże się z wysokimi kosztami dodatkowymi i oprocentowaniem. Wobec tego wszelkie decyzje powinno podejmować się z rozwagą.