Jak oblicza się zdolność kredytową? | Czy dostanę kredyt w banku

Jak oblicza się zdolność kredytową?

jak sprawdzić zdolność kredytową

Jak sprawdzić zdolność kredytową?

Składając do banku wniosek o kredyt musimy liczyć się z możliwością zarówno pozytywnej, jak i negatywnej decyzji. Wpłynąć na nią może szereg czynników. Najważniejszym z nich jest zdolność kredytowa. Termin ten zna prawie każdy, ale już znacznie mniej osób wie dokładnie co się pod nim kryje. Wobec tego jak sprawdzić zdolność kredytową? Od czego ona zależy?

Jak oblicza się zdolność kredytową?

Zdolność kredytową definiuje się jako zdolność kredytobiorcy do spłaty zadłużenia w ustalonym terminie razem ze wszelkimi odsetkami i opatami dodatkowymi. Każdy bank może mieć odrobinę inne zasady odnośnie jej wyliczania, ale w większości przypadków stosuje się niemal ten sam model. Bank sprawdza dochody i wydatki potencjalnego kredytobiorcy, a także jego historię kredytową przy pomocy Biura Informacji Kredytowej. Dowiaduje się w ten sposób, ile zobowiązań dana osoba obecnie spłaca i czy robi to terminowo. Może także uzyskać informacje na temat już spłaconych pożyczek. Negatywna historia kredytowa obniża szanse na akceptację wniosku o kredyt. Wbrew pozorom pusta historia kredytowa może zaszkodzić, ponieważ bank nie ma informacji na temat wiarygodności danej osoby. Kilka krótkich, spłaconych terminowo pożyczek znacznie ułatwi zaciąganie zobowiązań w przyszłości. Na zdolność kredytową mogą wpływać także takie czynniki jak wiek czy wykształcenie. Bank w ten sposób stara się uniknąć potencjalnych strat wynikających z utraty możliwości spłaty kredytu przez dłużnika.

Jak samemu sprawdzić swoją zdolność kredytową?

Jeśli nie chcemy wybierać się osobiście do banku przed zyskaniem pewności, że mamy przynajmniej szansę na uzyskanie pożyczki, warto spróbować obliczyć swoją zdolność kredytową. Jest to możliwe dzięki łatwo dostępnym za darmo w Internecie narzędziom zwanym kalkulatorami kredytowymi. Korzystając ze specjalnych algorytmów będą one w stanie wyliczyć naszą zdolność kredytową na podstawie takich informacji jak nasze dochody, wydatki, kwoty kredytu, jaka nas interesuje i ilości rat. Warto skorzystać z kilku takich kalkulatorów, ponieważ nie są one nieomylne i lepiej wyciągnąć średni wynik z trzech, nich zawierzyć jednemu. Jest to jednak wygodny sposób na sprawdzenie swojej zdolności kredytowej z wygody własnego domu. Uzbrojeni w informację o swojej zdolności kredytowej możemy odbyć wizytę w banku w znacznie mniejszym stresie.

Słowo zdolność kredytowa często przewija się w życiu niemal każdego człowieka. Warto więc wiedzieć, skąd się ona bierze i jak się ją oblicza. W końcu mało jest takich, którzy nigdy nie wzięli ani nie wezmą kredytu.