Czym jest kredyt odnawialny? | Limit kredytu odnawialnego

Czym jest kredyt odnawialny?

Czym jest kredyt odnawialny?


kredyt odnawialny

Produktów bankowych jest obecnie tak dużo, że łatwo jest o którymś zapomnieć czy po prostu nie posiadać na temat niektórych z nich żadnych informacji. Największą popularnością cieszą się kredyty gotówkowe, hipoteczne czy konsolidacyjne, ale warto zapoznać się także z innymi możliwościami. Może się okazać, że będą one dla nas bardziej korzystne lub po prostu lepiej dopasowane do naszych potrzeb i obecnych okoliczności. Jednym z takich produktów bankowych, o którym często zapominamy, a który potrafi się przydać, jest kredyt odnawialny. Na czym on polega i czy warto go zaciągać?

Na czym polegają kredyty odnawialne?

Prawdopodobnie niemal każda dorosła osoba obecnie posiada rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Jest on po prostu bardzo wygodny, a do niektórych czynności wręcz niezbędny. Płatność gotówką nie dość, że jest bardziej problematyczna, to jeszcze nie zawsze jest możliwa.

Warto o tym wspomnieć, ponieważ kredyty odnawialne występują w powiązaniu właśnie z rachunkami oszczędnościowo-rozliczeniowymi. W praktyce są one dodatkowym limitem na koncie, z którego można czerpać, kiedy zabraknie nam naszych własnych środków.

Dzięki temu jeśli stać nas na dokonywanie zakupów czy wykonywanie przelewów ze zgromadzonych funduszy, to kredytu wcale nie odczujemy. Uaktywni się on dopiero w momencie, kiedy limit zostanie przez nas naruszony.

Nie trzeba mieć okrągłego zera na koncie, aby skorzystać z kredytu odnawialnego. Jeśli chcemy coś kupić, a własne środki pokryją tylko część potrzebnej kwoty, to po prostu fundusze pobierane są z dwóch źródeł: część z własnych środków, część z kredytu.

Co ważne, dopóki limitu nie naruszymy, nie płacimy żadnych odsetek, a jak już to zrobimy, to spłacamy jedynie odsetki od pożyczonej kwoty. Oznacza to, że jeśli nasz limit wynosi 5000 złotych, a my wykorzystaliśmy z niego 100 złotych, to właśnie od tej drugiej kwoty naliczają się odsetki.

Zazwyczaj kredyty odnawialne zawiera się na 12 miesięcy z możliwością automatycznego ich przedłużenia. Pożyczoną kwotę należy spłacić wraz z upływem tego terminu, ale warto zrobić to wcześniej, aby naliczyło się mniej odsetek.

Jeśli naruszyliśmy limit na koncie, to każda kolejna wpłata na ten rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy będzie automatycznie przeznaczana na poczet spłaty zadłużenia.

Jaki jest maksymalny limit kredytu odnawialnego?

W przeciwieństwie do debetu na koncie, kredyt odnawialny może opiewać na całkiem imponujące sumy. W niektórych przypadkach może to być nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Maksymalny limit dla danego klienta ustala się na podstawie jego zdolności kredytowej, regularności i wysokości wpływów na konto, a także w zależności od banku różnych innych czynników.

Prowadzisz firmę? Sprawdź także linia kredytowa dla firm.