W jaki sposób Ustawa o Kredycie Konsumenckim chroni kredytobiorców?

W jaki sposób Ustawa o Kredycie Konsumenckim chroni kredytobiorców?

W jaki sposób Ustawa o Kredycie Konsumenckim chroni kredytobiorców?


kredyt konsumencki

Działalność banków reguluje przede wszystkim prawo bankowe, zaś firmy pożyczkowe działają na zasadach określonych w Kodeksie Cywilnym. Jest jednak jedna ustawa, która dotyczy obu tych instytucji – Ustawa o Kredycie Konsumenckim. Ma ona za zadanie przede wszystkim chronić interesy kredytobiorców, ale z drugiej strony także kredytodawców. W takim razie o których zapisać tej ustawy warto wiedzieć? Kiedy może się ona okazać przydatna?

Kredyty konsumenckie można otrzymać nie tylko w banku

Większości osób słowo kredyt jednoznacznie kojarzy się z bankami. Faktycznie, to zwykle w ich przypadku spotkać się można z kredytami, zaś firmy pożyczkowe udzielają przede wszystkim, jak sama ich nazwa wskazuje, pożyczek.

Warto wobec tego wiedzieć, że kredyt konsumencki nie jest zarezerwowany tylko dla banków: jest nim nie tylko umowa kredytu zawartego na podstawie prawa bankowego, ale także umowa pożyczki.

Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że dla takiego kredytu istnieje konkretny limit. Pożyczyć w ramach kredytu konsumenckiego można maksymalnie 255 550 złotych.

Co daje Ustawa o Kredycie Konsumenckim?

Nie jest tajemnicą, że każda oferta kredytu lub pożyczki zawierać musi jego RRSO (Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania) i całkowity koszt zobowiązania. W ten sposób można łatwo ocenić, czy dany kredyt lub pożyczka jest korzystna, czy niekoniecznie. Wymaganie zamieszczania takich informacji pochodzi właśnie z Ustawy o Kredycie Konsumenckim.

Oczywiście RRSO to nie wszystko i o ostatecznej opłacalności danej oferty decydować mogą także detale, które na reklamie się nie znajdą. Jednak sama pobieżna analiza RRSO pozwala już wyeliminować skrajnie mało opłacalne pożyczki czy kredyty.

Ponadto omawiana ustawa gwarantuje także wolny dostęp do wszelkich informacji o szczegółach prezentowanej oferty. W praktyce oznacza to, że mamy prawo zadać dowolne pytanie odnośnie danego kredytu czy pożyczki i wymagane jest, aby została nam na nie udzielona rzetelna i prawdziwa odpowiedź. Niezgodne z prawem jest, aby bank czy firma pożyczkowa udzielała wymijających, niezgodnych z prawdą czy celowo niekonkretnych odpowiedzi.

Ustawa nakłada na kredytodawcę także jeszcze jeden obowiązek, który z perspektywy klienta może wydawać się niekorzystny, ale wbrew pozorom wcale taki nie jest. Chodzi o obowiązek weryfikowania zdolności kredytowej potencjalnego kredytobiorcy. Jego celem jest nie tylko ochrona banku, ale także konsumentów – dzięki temu nie zostanie im udzielony kredyt konsumencki, na który ich po prostu nie stać i którego nie byliby w stanie terminowo spłacać.

Artykuł powstał we współpracy z firmą Spłata Pożyczek.