Utrata kontroli nad ilością wziętych pożyczek – jak się ratować?
Wiele osób, które borykają się z problemem zbyt dużej ilości wziętych pożyczek przyznaje się, że największe obawy miały przed zaciągnięciem tej pierwszej. Kiedy jednak pieniądze znalazły się i to dość szybko na ich kontach, poczuli przypływ energii i powrót wiary, że wszystko jakoś się ułoży. Pamiętając to uczucie, zaciągnęli więc i drugą, a później trzecią – jeszcze zanim pospłacali te poprzednie.
Czasem trzeba szybko kupić jakiś sprzęt AGD, innym razem zapłacić niespodziewanie wysoki rachunek albo spłacić poprzednią pożyczkę. Tymczasem wypłata spóźnia się kilka dni albo nie dostaliśmy premii, na którą tak liczyliśmy. Wtedy wiele osób sięga po kolejną pożyczkę.
Pożyczki – szczególnie te pozabankowe – stały się ostatnimi czasy produktami bardzo łatwymi do otrzymania bez wielu zbędnych formalności. Same banki chętnie dają kredyty oraz pozwalają na skorzystanie z debetu na koncie klientom, którzy pracują na umowę o pracę. Debet w banku, niespłacona karta kredytowa, trzy chwilówki i wiele osób zaczyna mieć problem ze spłatą. Dodatkowo raty mogą mieć różne terminy, co powoduje, że łatwo o którejś zapomnieć. A to nie dość, że wydłuża czas spłaty, to jeszcze powoduje naliczenie odsetek karnych – coraz częściej dość sporych.
Wiele rat do spłaty – jak się ratować?
Przede wszystkim, zanim zacznie się brać pożyczki i korzystać z debetów, trzeba pamiętać, że powinna to być totalna ostateczność, pozostawiona na chwilę, kiedy nie można pożyczyć drobnej kwoty od rodziny, czy znajomych albo zdobyć szybko innym sposobem. Chodzi np. o wykonanie dodatkowego płatnego zlecenia.
Zawsze warto też mieć jakieś zaskórniaki na czarną godzinę. Wystarczy co miesiąc odkładać drobne kwoty, aby zmniejszać ryzyko konieczności wzięcia pożyczki.
Mleko się rozlało, co robić?
Jak wyjść z pętli chwilówek? Kiedy jednak dojdzie już do tego, że dana osoba wzięła przynajmniej kilka pożyczek i nie może sobie dać rady z ich spłatą, powinna pomyśleć o pewnym rozwiązaniu. Jest to konsolidacja pożyczek pod tym adresem. Dlaczego warto? Chociażby z dwóch powodów:
- jedna rata w miesiącu, o której trzeba pamiętać
- można umówić się na konkretną ilość rat i tym samym zmniejszyć sumę spłacaną co miesiąc. Dług spłaca się dłużej, ale lżej.
Osoba, która zdecydowała się na konsolidację pożyczek, zaczyna bardziej panować nad swoimi długami. Nie gubi się w ilości i wysokości poszczególnych rat i ma jasność, kiedy spłaci cały swój dług. To pozwala szybciej stanąć na nowo na własnych nogach, a w przyszłości dokładnie przemyśleć każdą kolejną pożyczkę oraz to, gdzie ewentualnie ją zaciągnąć.