Służba więzienna - kto może tam pracować i ile się zarabia? - TRUST.ORG.PL

Służba więzienna – kto może tam pracować i ile się zarabia?

Służba więzienna – kto może tam pracować i ile się zarabia?

Służba więzienna to osoby, które pozornie mają bardzo proste zadanie – pilnować tych, którzy odsiadują wyrok za swoje przestępstwa. Taka praca jednak nie jest najprostsza, ponieważ generuje ogrom stresu i odpowiedzialności. Człowiek pracujący w służbie więziennej ma do czynienia z osobami bardzo mocno zdegradowanymi. A ile zarabia taka osoba, która mierzy się ze stresem, odpowiedzialnością, a czasem też cierpieniem w swojej pracy? Kto może też zostać takim służbą więziennym i jak dostać taką pracę? Z naszego artykułu dowiesz się tego wszystkiego!

Jak wygląda praca w służbach więziennych?

Pracownik służby więziennej nie ma łatwo, o czym sami komunikują. Mają do czynienia często ze zwyrodnialcami, przestępcami czy mordercami, którzy nie jedno zło w życiu wyrządzili. Taki strażnik codziennie patrzy na osoby, które są trudne, problematyczne i często niebezpieczne. Strażnik musi ich obsługiwać i pilnować, by niczego złego sobie wzajemnie nie zrobili. Dodatkowo sam narażony jest na ataki furii, agresji i nieprzychylne komentarze. Mają też do czynienia z ludzkimi dramatami więźniów, którzy być może siedzą za niewinność. Widują ich próby samobójcze udane i te nieudane. Praca w służbie więziennej niesie ze sobą ogromne ryzyko, ponieważ na co dzień pracownik ma do czynienia z osobami konfliktowymi, niespokojnymi i bez opanowania. Czasem trafiają się osoby, które w więzieniu się zmieniają na lepsze – jest to jednak raczej wyjątek.

Jeśli chcesz zostać pracownikiem służby więziennej, musisz posiadać zestaw cech, które umożliwią Ci tą prace. Przede wszystkim musisz być twardy i opanowany. Nie możesz reagować na zaczepki. Więźniowie będą tego próbować na pewno. Pomyśl – są to osoby często problematyczne, które zostały odizolowane i muszą w jakiś sposób odreagować. Niestety pracownik służby więziennej stoi na pierwszej linii frontu, dlatego też musi być opanowany. Dodatkowo musi mieć ogromny dystans do tego, czym się zajmuje i co będzie słyszał na swój temat.

Ile zarabia strażnik więzienny?

Niewątpliwie pracownik służby więziennej powinien zarabiać dobrze, ponieważ jest to praca, która generuje ogromne ilości stresu. Jest to też praca, która nie jest do końca bezpieczna. Praca, którą wykonuje pracownik, powinna odzwierciedlać to, czym się zajmuje, jak się poświęca (również psychicznie) oraz to, na jakie niebezpieczeństwa jest narażony. Przeciętna pensja wykosi około 5090 zł brutto, na tym stanowisku. Jest to jednak średni – część pracowników zarabia mniej. Samo wynagrodzenie zależy od wielu czynników. Pracownik takiej służby może jednak liczyć na premie, które znacznie podwyższą jest zarobek.

Kto może zostać pracownikiem służby więziennej?

Nie ma jasnych kryteriów kto może, a kto nie może zostać strażnikiem więziennym. Na pewno taka osoba musi wykazywać się sprawnością fizyczną. Musi mieć co najmniej średnie wykształcenie i nienaganną opinie. Ofert na pracę w tym zawodzie jest wiele, ponieważ jest to praca nieciesząca się popularnością i nie wiele osób decyduje się na nią. Wciąż brakuje ludzi do pracy i pilnowania przestępców. Warto jednak zaznaczyć, że jeśli ma się dodatkowe uprawnienia, jak np. instruktor sztuk walki, albo ratownik medyczny to można prościej dostać się do służby więziennej.

W miejscu jakim jest zakład karny liczą się umiejętności. Dlatego pracownik służby więziennej lepiej, jak potrafi zastosować samoobronne, jak jest w stanie strzelać lub ratować życie. Dobrze, jak ma też prawo jazdy, które niewątpliwie jest przydatne w tym zawodzie. Przede wszystkim liczą się jednak umiejętności psychiczne, odporność na stres i dystans, który pomoże w codziennej pracy z trudnymi przypadkami.

A czy w ogóle opłaca się zaczynać pracę jako strażnik więzienny? Czy pieniądze, które taki pracownik dostaje są uczciwe? Ciężko określić jednoznacznie, ponieważ każdy ma inne podejście i priorytety. Jeśli chcesz pracować w miejscu, które jest trudne, wiesz, że sobie poradzisz to bez problemu możesz spróbować rekrutować do służby więziennej. Sam proces rekrutacji nie jest prosty, bo musisz odbyć szereg szkoleń, nim zaczniesz pracować jako pracownik służby. Jest to praca wymagająca, także musisz być przygotowany bardzo dobrze. Na co dzień będziesz spotykać osoby agresywne, wulgarne – musisz przejść test psychologiczny, który pokaże czy nadajesz się do tego typu pracy. Pamiętaj jednak, że decydując się na taką pracę, zgadzasz się także na pewien styl życia. Możesz pracować na zmiany lub jednozmianowo. Jednak praca czasem będzie wymagała od Ciebie m.in. zostania dłużej.

Dodaj komentarz