Rodzaje kredytów bankowych - TRUST.ORG.PL

Rodzaje kredytów bankowych

Analizując składniki ofert bankowych można dostrzec, że kredyty dzielą się ze względu na rodzaje – głównie brany jest pod uwagę cel kredytu, zabezpieczenie oraz czas spłaty. Dostępne produkty bankowe tego typu przeznaczone są więc dla konkretnej grupy klientów. Jakie podstawowe, najczęściej wybierane przez konsumentów kredyty można wymienić?

Kredyt gotówkowy

Produkt ten uważany jest za jeden z najbardziej popularnych, ponieważ może zostać przeznaczony na dowolny cel – bank nie ingeruje w to, w jaki sposób klient go wykorzysta. Co więcej, bardzo często zdarza się, że do jego udzielenia nie jest potrzebne przedstawienie żadnych zaświadczeń i dokumentów, np. o stałym zatrudnieniu i uzyskanych w ostatnim czasie dochodach. Kredyt gotówkowy udzielany jest także online, co można uznać za spore ułatwienie dla klienta. Decyzja zostaje wydana przez bank zazwyczaj w ciągu kilkudziesięciu minut od złożenia wniosku.

Kredyt hipoteczny

Kredyt hipoteczny udzielany jest przez bank celem zakupu przez konsumenta nieruchomości. Ten rodzaj kredytu charakteryzuje się dość niskim oprocentowaniem, ale jego zabezpieczeniem staje się wcześniej wspomniana nieruchomość. Można więc uznać ją za swego rodzaju pożyczkę pod zastaw. W tym przypadku należy przedstawić odpowiednie dokumenty świadczące o tym, że klient będzie w stanie spłacać raty kredytu – m.in. oświadczenie o dochodach oraz umowę o pracę.

Kredyt odnawialny

Kredyt odnawialny przypomina debet na koncie – bank udostępnia klientowi pewien limit środków, który może zostać wykorzystany na dowolny cel. Oznacza to więc, że jeśli wykorzysta on pewną kwotę, a następnie ponownie wpłaci ją na konto, nadal będzie mógł korzystać z dostępnych środków. Jest to więc idealna propozycja dla osób pragnących posiadać na swoim koncie dodatkowe środki, które ułatwią życie codzienne – poratują np. w momencie, gdy oczekuje się na otrzymanie miesięcznego wynagrodzenia.

Kredyt inwestycyjny

Kredyt inwestycyjny jest produktem bankowym, którego głównym celem jest udzielenie pomocy w zakresie zwiększenia majątku kredytobiorcy. Mowa jest tutaj między innymi o zakupie akcji, obligacji czy papierów wartościowych. W dużej mierze jest on zatem przeznaczony dla inwestorów.

Kredyt konsolidacyjny

Ten typ produktu bankowego został stworzony, aby ułatwić konsumentowi spłatę wszystkich posiadanych zobowiązań. Dzięki temu, może on połączyć kilka kredytów lub pożyczek (także w formie kart) w jedno zobowiązanie wobec banku, co ma na celu wydłużenie okresu spłaty, a tym samym – znaczne jej ułatwienie. Często zdarza się także, że kredyt ten udzielony zostaje na bardziej preferencyjnych warunkach, co również staje się korzystne dla klienta.

Karta kredytowa

Karta kredytowa także jest swego rodzaju kredytem zaciągnięty w instytucji finansowej, bowiem jest ona powiązana z kontem bankowym oraz limitem przyznanym przez bank. Limit ten jest określany na podstawie zdolności kredytowej, którą najczęściej stanowią regularne wpływy na konto z tytułu wynagrodzenia. Jest to więc opcja łudząco podobna do kredytu odnawialnego – klient może wykorzystać konkretną kwotę, której nie musi spłacać w ściśle określonych ratach. Co więcej, jeśli zwróci ją w terminie określonym z umowie, nie zapłaci odsetek.

Ze względu na fakt, że popyt na tego typu produkty bankowe rośnie, na rynku można znaleźć coraz to nowsze propozycje. W celu zapoznania się z ofertami warto regularnie odwiedzać strony internetowe instytucji bankowych lub rankingów porównujących różne oferty. Każdy klient z pewnością będzie w stanie znaleźć opcję idealną dla siebie.