Negatywne wpisy w BIK

Negatywne wpisy w BIK – czy uniemożliwiają otrzymanie kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to dla wielu osób jedyny sposób na zrealizowanie marzeń o zakupie lub budowie własnej nieruchomości. Jest to wieloletnie zobowiązanie finansowe na bardzo wysoką sumę. Z tego względu stanowi ono duże ryzyko zarówno dla kredytobiorcy, jak i kredytodawcy.

Negatywne wpisy w BIK nie działają dobrze na zdolność i historię kredytową. Jednak czy całkowicie uniemożliwiają one otrzymanie kredytu hipotecznego? Sprawdź odpowiedź profesjonalnego doradcy kredytowego https://habza.com.pl/.

Czy każdy bank sprawdza wpisy w Biurze Informacji Kredytowej?

Podstawowym elementem rozpatrywania wniosku o udzielenie kredytu hipotecznego jest analiza wpisów w BIK. Oznacza to, że każdy bank sprawdzi Twoją historię kredytową i w tym celu przeanalizuje informacje na Twój temat w Biurze Informacji Kredytowej. W BIK można znaleźć informacje na temat aktualnie spłacanych zobowiązań oraz kredytów i pożyczek, które już zostały spłacone jakiś czas temu.

Bank ma dostęp do informacji na temat tego, czy regularnie spłacałeś raty zobowiązań i na ich podstawie może podjąć decyzje dotyczącą przyznania kredytu. BIK przechowuje negatywne i pozytywne informacje na temat kredytobiorców, co ułatwia instytucjom finansowym zapoznanie się z historią kredytową danego klienta.

Czy negatywne wpisy w BIK uniemożliwiają otrzymanie kredytu hipotecznego?

Negatywne wpisy w Biurze Informacji Kredytowej sprawiają, że bank będzie mieć mniejsze zaufanie do osoby, która je posiada. Nie oznaczają one jednak, że całkowicie straciliśmy szanse na otrzymanie kredytu. Jeśli negatywnych wpisów jest niewiele np. jeden lub dwa i tyczą się one małego opóźnienia w spłacie kredytu, to dalej masz szansę na otrzymanie kredytu hipotecznego. Gorzej wygląda sytuacja, w której negatywnych wpisów jest sporo i dotyczą one dłuższych opóźnień czy nawet całkowitego zaprzestania spłaty zobowiązań.

Oczywiście wiadomo, że lepiej, aby negatywnych wpisów nie było wcale, nawet jeśli tyczą się one kilkudniowych opóźnień. Jeśli jednak już dojdzie do sytuacji, w której pojawią się one na Twoim koncie, to nie musisz się bać, że żaden bank nie przyzna Ci już kredytu. Jeśli masz wysoką zdolność kredytową, a Twoja historia kredytowa jest w dużej mierze pozytywna, to możesz otrzymać kredyt na wysoką sumę.

Czy można usunąć negatywne wpisy w BIK?

Pozytywne wpisy w BIK są przechowywane do całkowitej spłaty zobowiązania lub dłużej, jeśli zgodzisz się na ich dalsze przetwarzanie. Nieco inaczej sprawa wygląda w przypadku negatywnych wpisów. BIK ma prawo przechowywać niekorzystne wpisy jeszcze przez 5 lat po całkowitej spłacie długu, nawet jeśli się na to nie zgodzisz. 

Jedyną sytuacją, w której można szybciej usunąć negatywne wpisy w BIK, jest ta, w której wystąpił błąd i dany wpis nie powinien znaleźć się w bazie. Szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego możesz zwiększyć poprzez zwiększenie ilości pozytywnych informacji w bazie BIK. Spłacanie kredytów w terminie, a nawet przed czasem pozytywnie działa na historię i zdolność kredytową i ułatwi Ci uzyskanie kredytu hipotecznego.

Dodaj komentarz