Kredyt odnawialny w rachunku - TRUST.ORG.PL

Kredyt odnawialny w rachunku

Większość banków działających w Polsce ma w swojej ofercie kredyty odnawialne w rachunku bieżącym. Mimo wielu lat funkcjonowania na rynku tego produktu, ciągle nie jest on wystarczająco popularny u klientów. Warto więc przybliżyć nieco bardziej charakterystykę tego produktu, bo ma on kilka ważnych zalet.

Jaka jest zasada działania kredytu odnawialnego w rachunku?

Niektórzy porównują kredyt gotówkowy do kredytu odnawialnego, jednak trzeba zauważyć, że są to nieco inne produkty. Łączy je jedynie podobne oprocentowanie i stosunkowo nieduża kwota kredytu. Kredyt odnawialny działa w ten sposób, że klientowi przydzielany jest pewien limit i w jego ramach może on zadłużać się wielokrotnie. Oprocentowanie za kredyt odnawialny jest pobierane tylko za te dni, kiedy klient faktycznie korzysta z kredytu. Spłata następuję automatycznie wraz z pojawieniem się wpływu na konto. Dzięki temu w praktyce kredyt ten kosztuje niedużo a jest bardzo wygodny i elastyczny.

Kto może uzyskać kredyt odnawialny w rachunku?

Kredyt odnawialny może uzyskać każda osoba, która posiada rachunek osobisty a na ten rachunek co miesiąc wpływa wynagrodzenie. Najlepiej jest starać się o kredyt odnawialny we własnym banku. W takiej sytuacji łatwo jest sprawdzić historię danej osoby. Część banków zgadza się udzielać kredyt odnawialny także klientom obcym i posiłkują się wtedy historią z poprzedniego banku.

Ile kosztuje kredyt odnawialny?

Głównym kosztem przy kredycie odnawialnym jest oprocentowanie, które pobierane jest od faktycznie wykorzystanej kwoty kredytu. To oprocentowanie najczęściej sięga kilkunastu procent. Oprócz tego część banków pobiera prowizję za udzielenie kredytu oraz po każdym roku prowizję za przedłużenie limitu. Z tych dwóch opłat wiele banków rezygnuje w ramach promocji.

Co jeszcze warto wiedzieć o kredycie odnawialnym?

Głównym zabezpieczeniem w przypadku kredytu odnawialnego w rachunku bieżącym jest pensja, która wpływa na rachunek. Dzięki temu nie trzeba przedstawiać żadnych innych zabezpieczeń ani poręczeń. Jeśli chodzi o wysokość limitu to banki zazwyczaj udzielają sześciokrotność miesięcznego wynagrodzenia. Dużą zaletą kredytu odnawialnego jest jego automatyczny charakter. Tutaj nie trzeba pamiętać o miesięcznych ratach ani wykonywać innych działań by spłacić zadłużenie. Limit będzie się spłacał automatycznie z bieżących wpływów. Część banków wymaga aby równo po roku od udzielenia, spłacony był cały limit i jest to warunek jego przedłużenia na kolejny rok. Wystarczy więc w danym okresie przez kilka dni być na plusie by móc dalej korzystać z kredytu.

Jak w praktyce działa kredyt odnawialny?

Niektóre osoby sądzą, że kredyt odnawialny jest produktem skomplikowanym. Okazuje się jednak, że nie i można to prosto wyjaśnić na przykładzie. Załóżmy, że ktoś otrzymał limit w wysokości 15000 zł a jego wynagrodzenie wynosi 3000 zł i wpływa 10 dnia miesiąca. W pierwszym dniu miesiąca dany klient wypłaca 5000 zł tworząc minusowe saldo. Dziesiątego dnia wpływa pensja w wysokości 3000 zł a więc dalej saldo jest minusowe ale teraz jest to kwota -2000 zł. Załóżmy, że sytuacja nie zmieni się do końca miesiąca. Koszty kredytu odnawialnego w tym miesiącu wyniosą więc: 5000 zł x oprocentowanie za dziesięć dni i 2000 zł x oprocentowanie za 20 dni. Jeśli pierwszego dnia kolejnego miesiąca na konto wpłynęłaby kwota np. 4000 zł to w tym miesiącu klient nie zapłaci już nic za kredyt, bo będzie na plusie. Jak widać kredyt odnawialny nie jest skomplikowany a może być bardzo pomocny w codziennym życiu.

Dodaj komentarz