Kredyt i pożyczka to produkty finansowe, dzięki którym można otrzymać dodatkową gotówkę, której brakuje w portfelu. Dzięki dodatkowym pieniądzom, można sfinansować potrzebne wydatki, na które nas nie stać. Czym jest kredyt, czym zaś pożyczka? Pozornie te dwa produkty finansowe są takie same. Nic bardziej błędnego. Pomiędzy nimi bowiem jest sporo różnic.
Kredyt
Kredyt to produkt finansowy dostępny tylko w bankach. Wiele osób uważa inaczej. Firmy pożyczkowe nierzadko reklamują swoje produkty tak, by potencjalny klient uważał, że jest to kredyt. Dzieje się tak, ponieważ kredyty są kojarzone dużo bardziej pozytywnie niż pożyczki. W powszechnej opinii są korzystniejsze. Nie są aż tak kosztowne jak pożyczki. Tak rzeczywiście jest, bowiem banki, które mogą udzielać kredytów, muszą działać na podstawie prawa bankowego, dlatego nie ma możliwości ustalania odsetek dowolnej wysokości czy też naliczania kosztów, które nie są zgodne z prawem bankowym.
Kredyt zawsze udzielany jest na jakiś cel. Bank, który go udziela, może sprawdzić, czy pieniądze zostały wydatkowany w sposób zgodny z umową kredytową. Jeśli jest to – na przykład – kredyt na remont domu, kredytobiorca może być wezwany do przestawienia rachunków za remont czy umowy z firmą budowlaną. Jeśli pieniądze zostały wydane w nieodpowiedni sposób, bank może wypowiedzieć umowę kredytu i zażądać natychmiastowego oddania wszystkich pieniędzy, które przekazał. Nigdy więc nie warto działać niezgodnie z umową kredytową. Wydatkowanie pieniędzy w inny sposób może też być uznane za wyłudzenie kredytu, a to już wiąże się z odpowiedzialnością karną.
Kredyt może otrzymać osoba, która jest wypłacalna, ma stałe dochody i dobrą, wcześniejszą historię kredytową. Nie ma możliwości, by kredyt otrzymała osoba, która wcześniej zalegała z płatnościami czy też osoba, wobec której prowadzone były działania windykacyjne i komornicze. Bank i tu musi działać zgodnie z przepisami prawa bankowego.
Pożyczka
Pożyczka to produkt finansowy, który może być przeznaczony na dowolny cel. Pożyczkę można otrzymać w banku lub w jednej z wielu firm pozabankowych. Te udzielane przez banki są dużo tańsze, podobnie bowiem jak w przypadku kredytów, bank nie może ustalać wysokich odsetek ani naliczać kosztów, które są niezgodne z przepisami prawa bankowego. Minusem pożyczek w bankach jest ich niewielka dostępność. Podobnie jak w przypadku kredytów, pożyczki w banku nie otrzyma osoba ze złą historią kredytową czy aktualnie zadłużona.
Pożyczki udzielane przez firmy pożyczkowe są bardziej dostępne. Firmy pożyczkowe nie są związane przepisami prawa bankowego więc mogą udzielać pożyczek osobom, które uzyskują dochody z innych źródeł niż praca etatowa czy prowadzenie firmy. Mogą tez udzielać pożyczek, nawet jeśli pożyczkobiorca ma bardzo złą historię kredytową, jest aktualnie zadłużony. Minusem pożyczek udzielanych przez firmy pożyczkowe, są jednak ich koszty. Odsetki od pożyczek z firm pożyczkowych mogą być dość wysokie. Normą też jest doliczanie różnego rodzaju kosztów, takich jak prowizja od pożyczki, opłata za rozpatrzenie wniosku czy też kosztów ubezpieczenia pożyczki. W wielu przypadkach łączne koszty sięgają nawet ponad połowę wartości pożyczki, niekiedy więcej.
Pożyczka czy kredyt?
Rozważając pożyczenie pieniędzy, warto stwierdzić wprost. Korzystniejszy jest kredyt, jednak musi być odpowiednio wydany, nie każdy też może go otrzymać. Jeśli więc cel pożyczenia pieniędzy jest konkretny, kredyt to dobre rozwiązanie. Jeśli zaś potrzebna jest gotówka na różne wydatki, pożyczka – najlepiej bankowa – to jedyna opcja. Pożyczki pozabankowe są oczywiście dużo droższe, niekiedy jednak tylko taka pożyczka wchodzi w grę. Decydując się na nią, warto pamiętać, by dokładnie analizować warunki takiej pożyczki i koszty z nią związane.