Komunia nie jest aż taka droga - TRUST.ORG.PL

Komunia nie jest aż taka droga

Organizacja komunii nie drenuje domowego budżetu

Komunia wcale nie jest taka droga. Średni koszt komunii to obecnie około 3500-4000 złotych. Jest to koszt ubioru dziecka do komunii oraz organizacja obiadu. Obecnie obiadów nie organizuje się już w domu, lecz w restauracji. Koszt jednego obiadu to około 100-150 złotych. Wszystko zależy od tego, ile osób zostanie zaproszonych. Do tego rodzice kupują dziecku prezent na komunię za ok. 500-1000 złotych. Inne prezenty przynoszą goście – obecnie są to przeważnie pieniądze, ewentualnie rowery, komputery i tym podobne rzeczy. Jest to dobry pomysł, a dzieciaki są zachwycone. Z pieniędzy kupuje się dziecku jakąś konkretną rzecz – komputer, remontuje się pokój dziecięcy lub opłaca się wakacje.

Komunia to wspaniała uroczystość

Dzieci oczekują wspaniałego dnia oraz wielu prezentów. Obiad też powinien być wystawny. Nieraz dorośli uznają, że to czas na przyjęcie bez alkoholu. Czasami jednak uwzględniają lampkę wina lub inne trunki. Wszystko zależy od potrzeb rodziny oraz jej możliwości. Czasami można ograniczyć koszty organizując komunię świętą w domu lub w niedrogiej i małej restauracji. Jest to dobre rozwiązanie w przyzwoitej cenie. Porządna uroczystość komunijna sprawdza się doskonale i daje wiele dobrych chwil. Rodzice powinni usiąść przed komunią i zastanowić się nad takimi rozwiązaniami:

* skąd wziąć pieniądze na organizację komunii – naruszyć oszczędności czy wziąć pożyczkę lub kredyt z banku – można zaciągnąć zobowiązanie na krótki czas, nie na lata, lecz na rok lub dwa?

* czy pożyczka z banku jest możliwa?

* jaki jest koszt komunii, czyli ile osób zaproszą?

* ile wydadzą na obiad, ubranie dziecka oraz własne odświętne stroje

* jaki prezent i za ile kupią dziecku?

* czy podczas komunii serwowane będą alkohole i drogi tort? Tort można upiec samodzielnie, wówczas będzie tańszy

* czy oprócz obiadu zapewnić gościom też kolację? Część osób może przyjechać z daleka, więc warto też pomyśleć o noclegu, ale to już nadprogramowy i dość drogi wydatek, co nie podoba się żadnej osobie, która ma ograniczony budżet finansowy.

Odpowiedź na to pytanie daje pełen obraz sytuacji. Można wydać mniej, ale wtedy pozostaje obiad w domu – na niego wyda się kilkaset złotych, a to już jest naprawdę niewielki wydatek finansowy. Dobre wydatkowanie pieniędzy to rzecz naprawdę godna uwagi. Dzisiaj Polacy doceniają pewien luksus – nie chcą mieć bałaganu w domu, nie chcą gotować godzinami. Można sobie tego zaoszczędzić, kupując gotowe dania i zamawiając gotowy tort. Jest to naprawdę dobre rozwiązanie dla niejednej osoby.