Kiedy warto konsolidować kredyt? - TRUST.ORG.PL

Kiedy warto konsolidować kredyt?

Kiedy warto konsolidować kredyt?

Zaciąganie kredytów to powszechny sposób na zapewnienie sobie odpowiedniego standardu życia.  Coraz więcej Polaków korzysta z ofert kredytowych, jednak równocześnie rośnie odsetek tych, którzy kredytów nie spłacają. Zaciągamy kolejne kredyty, aby spłacić poprzednie, tracąc w ten sposób kontrolę nad zadłużeniem. Nie każdy jednak wie, że może w takim przypadku skorzystać z kredytu konsolidacyjnego.

Zaczęło się od jednego kredytu. Rata coraz mocniej obciążała miesięczny budżet, a na koniec miesiąca okazywało się, że brakuje pieniędzy na podstawowe potrzeby. Wzięcie kolejnego kredytu na spłatę bieżącego zadłużenia wydawało się dobrym pomysłem, jednak z miesiąca na miesiąc długi tylko rosły. Sytuacja, trudna, aczkolwiek nie beznadziejna. Z pomocą bowiem przychodzi kredyt konsolidacyjny.

Kredyt konsolidacyjny to produkt obecny na polskim rynku usług finansowych od kilku lat, jednak nadal niewiele osób zdaje sobie sprawę, że korzystając  z niego mogą znacznie uprościć spłatę swoich zadłużeń. Zasadniczą cechą tego kredytu jest fakt, iż zamienia on wszystkie nasze raty w jedną.

Rodzaje kredytu konsolidacyjnego

Kredyt konsolidacyjny może występować w dwóch postaciach. Pierwszym rodzajem jest kredyt hipoteczny, który polega na obciążeniu hipoteki nieruchomości. Tego typu rozwiązanie jest z punktu widzenia kredytobiorcy bardzo korzystne.

Drugi rodzaj konsolidacji to kredyt gotówkowy. Skorzystać z niego mogą osoby, które nie posiadają żadnej nieruchomości pod hipotekę. Jednak warunkiem otrzymania kredytu jest posiadanie odpowiednio wysokich dochodów.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

Spłata kilku rat miesięcznie, w różnych instytucjach oraz różnych terminach płatności jest dość problematyczna  nie tylko ze względy na czas, jaki musimy poświęcić na przelewy, ale również  może mocno nadszarpnąć nasze nerwy. Łatwo można bowiem stracić kontrolę nad naszymi rozliczeniami, a jedna pominięta przez nieuwagę rata może nas wiele kosztować.

Kredyt konsolidacyjny posiada właśnie tę zaletę, iż zamiast wielu rat spłacamy miesięcznie tylko jedną, o niższej wartości. Kredyt ten posiada wydłużony okres spłaty maksymalnie do 30 lat.

Kolejną, wartą uwagi cechą  kredytu konsolidacyjnego uproszczenie spłaty różnego rodzaju kredytów w postaci jednej raty. Pozwala on bowiem na konsolidację kredytów mieszkaniowych, samochodowych, konsumpcyjnych, czy jakichkolwiek innych, włącznie z zadłużeniem kart kredytowych, debetu, czy pożyczek cywilnych. Co ważne, kredyt ten umożliwia również uzyskanie dodatkowej gotówki.

Istotnym aspektem kredytu konsolidacyjnego jest również możliwość wyboru waluty, w  jakiej chcemy spłacać raty. Jeśli w trakcie okresu spłaty kredytu zechcemy zmienić walutę, możemy bez problemu tego dokonać bez dodatkowych opłat.

Kredyt konsolidacyjny może być objęty ubezpieczeniem na wypadek utraty zdrowia lub pracy. Dodatkowo możemy ubezpieczyć kredyt od naszej śmieci, przez co rodzina oraz bliscy nie będą obciążeni naszymi długami. Możliwość ubezpieczenia kredytu od zdarzeń losowych zdecydowanie poprawia komfort życia, gdyż nie musimy się martwić o to, co się stanie, jeśli przytrafi nam się coś złego.

Na koniec warto podkreślić, iż zaletą kredytu konsolidacyjnego jest możliwość wyboru terminu (dnia miesiąca), w którym będziemy spłacać raty. Jeśli na przykład nasza pensja wpływa na konto 10 dnia każdego miesiąca to możemy bez problemu zdeklarować termin spłaty po tej dacie, aby mieć pewność, że wypłata wpłynie na nasze konto.

Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny

Kredyt konsolidacyjny to bardzo atrakcyjne rozwiązanie dla wielu zadłużonych osób. Jednak warto pamiętać o tym, iż aby go otrzymać, musimy spełnić pewne warunki.

Najważniejszym wymogiem jest posiadanie zatrudnienia i tym samym stałych dochodów.  Jest to niezbędne do ustalenia zdolności kredytowej, na podstawie której podjęta będzie decyzja o przyznaniu kredytu konsolidacyjnego.

Kolejnym warunkiem skorzystania z oferty konsolidacji jest dostarczenie zaświadczenia o regularnych spłatach posiadanych zobowiązań. Brak tego typu zaświadczenia może skutkować odmową przyznania kredytu.

W przypadku zdecydowania się na konsolidacyjny kredyt hipoteczny, konieczne jest posiadanie zabezpieczenia w formie nieruchomości. Jeśli jednak nie jesteśmy właścicielem nieruchomości, musimy posiadać akt notarialny poświadczający o tym, iż jej prawny właściciel zezwala na obciążenie jej hipoteką.

Jak widać wiele argumentów przemawia za skorzystaniem z kredytu konsolidacyjnego w przypadku, gdy ilość posiadanych przez nas rat jest dla nas zbyt przytłaczająca. Warto zatem rozważyć ofertę konsolidacji rat wówczas, gdy czujemy, że przestajemy kontrolować nasze zadłużenia lub gdy comiesięczne spłaty zabierają nam zbyt wiele czasu.