Jakie są zalety i wady kredytów pozabankowych? - TRUST.ORG.PL

Jakie są zalety i wady kredytów pozabankowych?

Jakie są zalety i wady kredytów pozabankowych?

Coraz więcej z nas żyje na przysłowiowy kredyt. Osiągane zarobki uniemożliwiają zakup nowej pralki, lodówki czy samochodu. Większość Polaków – kiedy pojawia się konieczność pożyczenia pieniędzy – kieruje swoje kroki do banku. Niestety, nie każdy ma zdolność kredytową na odpowiednim poziomie. Wówczas skorzystać trzeba z oferty parabanków.

Formalności ograniczone do minimum

Jeśli chcemy pożyczyć pieniądze w banku, musimy liczyć się z koniecznością udokumentowania zatrudnienia i wysokości dochodów. Niezbędne będzie więc zaświadczenie od pracodawcy. Na podstawie dostarczonych dokumentów bank dokonana analizy naszej sytuacji finansowej, co pozwoli ustalić poziom zdolności kredytowej. Jest to najważniejsze kryterium w podejmowaniu decyzji o przyznaniu nam kredytu. Natomiast w parabanku nie ma potrzeby przedstawiania takich dokumentów. Większość tego rodzaju instytucji bazuje jedynie na naszym oświadczeniu, wychodząc też z założenia, że skoro chcemy pożyczyć pieniądze, to będziemy mieli z czego je oddać. Jedynym wymaganym dokumentem jest dowód osobisty. Niezbędne jest bowiem potwierdzenie tożsamości.

Wysokie koszty pożyczki

Parabanki muszą w jakiś sposób zrekompensować sobie ponoszone ryzyko. Z tego powodu stosują bardzo wysokie koszty pożyczki. Kiedy zapoznamy się z RRSO pożyczki w parabanku i kredytu bankowego, okaże się, że to bank wypada zdecydowanie lepiej. Decydując się na pożyczanie pieniędzy z parabanku, musimy liczyć się z tym, że oddać będziemy zmuszeni zdecydowanie więcej. Kiedy jednak bank odmawia nam kredytu, to właśnie pożyczka pozabankowa staje się jedynym rozwiązaniem.

Ryzyko spirali długów

Pożyczki pozabankowe to świetny sposób na pożyczenie pieniędzy, ale na krótko i tylko wówczas, gdy mamy pewność, że nie zabraknie nam gotówki na spłatę. Tego rodzaju instytucje na ogół nie proponują swoim klientom wakacji kredytowych, a każde – nawet najmniejsze opóźnienie w spłacie kolejnej raty – skutkuje naprawdę wysokimi odsetkami. To właśnie dlatego wielu ekonomistów przestrzega przed korzystaniem z oferty parabanków. Dla wielu osób taka pożyczka pozabankowa to wejście w spiralę zadłużenia, z której wyjść jest naprawdę bardzo trudno.

Pożyczki pozabankowe to dla wielu osób jedyna szansa na pożyczenie pieniędzy. Decydując się na ich zaciągnięcie, trzeba pamiętać, że wiąże się to z naprawdę wysokimi kosztami. Pożyczki pozabankowe należy więc traktować jako ostateczność i zawsze bardzo poważnie zastanowić się nad ich zaciągnięciem.

Dodaj komentarz