Kiedy potrzebujemy kredytu gotówkowego czy hipotecznego, nasza zdolność kredytowa czasem okazuje się przeszkodą. Jak ją zwiększyć?
Poproś o lepszą umowę
Jedną z najczęstszych przyczyn odmowy udzielenia pożyczek jest niestabilna sytuacja zatrudnienia.
Umowa o pracę
Jeśli wykonujemy pracę w oparciu o umowę zlecenie lub umowę o dzieło, to tak naprawdę trudno przewidzieć, czy w najbliższym czasie nasze zarobki utrzymają się na stałym poziomie, umożliwiającym spłatę zadłużenia. Instytucja udzielająca pożyczki może mieć w takiej sytuacji wątpliwości, co do naszej wypłacalności za pół roku czy rok. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie poproszenie pracodawcy o zmianę sposobu zatrudnienia na umowę o pracę, która da bankowi większą pewność, że nasze przychody będą stałe, a sytuacja finansowa nie ulegnie gwałtownemu pogorszeniu.
Umowa na czas nieokreślony
Podobnie wygląda sytuacja, jeśli nasza umowa zawarta została na czas określony, który kończy się wcześniej, niż sięgać mają raty kredytu. Jeśli chcemy wziąć kredyt i spłacić do w ciągu roku, to mając umowę na sześć miesięcy, możemy mieć problem z uzyskaniem takiej pożyczki. Instytucja finansowa podejmująca decyzję o przyznaniu lub nie kredytu może mieć w tej sytuacji uzasadnione wątpliwości, że po upłynięciu sześciu miesięcy pozostaniemy bez pracy i bez środków na spłatę kredytu.
Rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie oczywiście poproszenie pracodawcy o wcześniejsze przedłużenie umowy. Dobrze będzie, jeśli będzie obejmowała ona tyle miesięcy, na ile chcemy rozłożyć raty podejmowanego kredytu. Najlepiej jednak wypadamy wówczas, gdy pracujemy na umowę o pracę zawartą na czas nieokreślony.
Ureguluj zobowiązania
Kolejną rzeczą, która obniża naszą zdolność kredytową jest obecność aktualnych zadłużeń. Jeśli mamy zaciągniętych kilka drobnych pożyczek, warto rozważyć szybsze spłacenie tych, na których spłatę możemy sobie pozwolić. Zwiększy to naszą zdolność kredytową i umożliwi uzyskanie kredytu na wyższą kwotę.
Na zdolność kredytową wpływa też suma, na jaką opiewają nasze comiesięczne wydatki. Warto się im więc przyjrzeć i zrezygnować z rzeczy, za które płacimy za miesiąc, a które nie są nam koniecznie potrzebne. Możemy na przykład sprawdzić, czy możemy zmienić taryfę prądu na bardziej korzystną czy zastanowić się, jak obniżyć rachunki za telefon. Im mniej mamy regularnych wydatków, tym większą mamy zdolność kredytową.
Sposobów na zwiększanie naszej wiarygodności w oczach instytucji udzielających pożyczek jest wiele. Każdy z nich ma na celu udowodnienie, że będziemy w stanie spłacić zaciągnięty dług.