Jak zmniejszyć miesięczne wydatki? - TRUST.ORG.PL

Jak zmniejszyć miesięczne wydatki?

Jak zmniejszyć miesięczne wydatki?

Kiedy miesięczne wydatki wydają nam się podejrzanie wysokie, warto zwrócić uwagę na niepotrzebne opłaty, które ściągane są z naszego konta. Zwykle dotyczą one rzeczy, których prawdopodobnie nie potrzebujemy.

Zrezygnuj z subskrypcji

Okazuje się, że często co miesiąc płacimy za subskrypcje usług, z których po prostu nie korzystamy. Warto przejrzeć tego typu płatności i przemyśleć, czy naprawdę potrzebujemy uiszczać te opłaty co miesiąc.

Siłownia

Do największych grzechów należy tu siłownia. Jeśli kartę mamy od roku, a nie udaje nam się pojawić na ćwiczeniach więcej niż raz w miesiącu, to naprawdę stała wejściówka nie jest nam potrzebna. Kiedy zapragniemy poćwiczyć, po prostu pójdziemy i zapłacimy kwotę za wejście jednorazowe, zamiast co miesiąc płacić za coś, z czego nie korzystamy. Dodatkowo warto pamiętać, że coraz więcej osiedli oferuje dla swoich mieszkańców siłownie na świeżym powietrzu, na które wstęp jest zupełnie bezpłatny.

Platformy z filami i serialami

Każdy lubi zrelaksować się przy dobrym serialu lub wyedukować się z ważnych społecznych tematów dzięki wartościowym filmom dokumentalnym. Jednak czy aby na pewno potrzebujemy płacić za subskrypcje na każdej platformie? Prawdopodobnie nie mamy czasu, by obejrzeć wszystkie filmy i na Netflixie, i na HBO, i na Amazonie. Lepiej więc zdecydować się na jeden portal i tym samym – płacić tylko za jeden. A kiedy produkcje na tymże nam się znudzą, zawsze możemy anulować członkostwo i wykupić dostęp do innego.

A jeśli nasza sytuacja jest naprawdę kiepska, to możemy w ogóle przestawić się na darmowe źródła kultury. Co jakiś czas odbywają się festiwale online, w ramach których dostać możemy darmowy dostęp do darmowych dzieł kultury. Wiele publicznych bibliotek w swoich zbiorach posiada też nie tylko książki, ale i filmy.

Ebooki i audiobooki

Kolejnym naszym grzeszkiem jest wykupowanie subskrypcji na książki w formie elektronicznej lub audio w zbyt wielu portalach jednocześnie. Owszem, czytanie rozwija. Co do tego nie ma wątpliwości. Jednak często nie umiemy mierzyć sił na zamiary, i chociaż mamy wykupiony dostęp do kilku komercyjnych bibliotek, to bywają miesiące, w których nie korzystamy z żadnej. Przed każdym miesiącem lepiej jest więc przemyśleć, co będziemy czytać i czego słuchać w danym miesiącu – i wykupić miesięczny dostęp tylko do tej platformy, na której znajdziemy dane dzieło. No i oczywiście nie zapominajmy o bibliotekach! Tam znajdziemy wiele książek, również tych aktualnych, za zupełne darmo.

Aby zmniejszyć miesięczne wydatki, warto zrezygnować z niepotrzebnych subskrypcji. Często tak naprawdę z nim nie korzystamy, lub bez problemu zastąpimy je darmowymi alternatywami.

Dodaj komentarz