JAK WYJŚĆ Z DŁUGÓW NAWET PRZY NIEWIELKICH DOCHODACH? DOKŁADNY PORADNIK - TRUST.ORG.PL

JAK WYJŚĆ Z DŁUGÓW NAWET PRZY NIEWIELKICH DOCHODACH? DOKŁADNY PORADNIK

Kiedy zaczynasz mierzyć się z faktem, że jesteś w długach – czy to stosunkowo niewielka kwota lub przerażająco duża, może to być przytłaczające. Jesteś świadomy, ile pieniędzy z grubsza masz przychodzących, a ile ogólnie masz pozostawione po rachunkach, więc jak masz zamiar spłacić cały ten dług? To może wydawać się niemożliwe. Ale tak nie jest! Istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby spłacić swój dług, tak jak wielu ludzi przed tobą zrobił. Oto jak można spłacić dług bez pieniędzy

Dowiedz się DOKŁADNIE, ile masz długów

Jeśli masz dużo długu i walczysz, to jest całkowicie zrozumiałe, dlaczego chcesz zakopać głowę w piasek i nie wiedzieć, ile jesteś winien w sumie. Ale trzeba to zrobić. Najlepiej zacząć od sprawdzenia poleceń zapłaty i zleceń stałych – najłatwiej jest to sprawdzić w bankowości internetowej lub na wyciągach bankowych w wersji papierowej. To nie pokaże ci całkowitej sumy twojego zadłużenia, ale pokaże ci firmy, którym płacisz pieniądze każdego miesiąca.

Kiedy już je znajdziesz, spisz listę firm, którym płacisz, ile wychodzi każdego miesiąca i kiedy pieniądze opuszczają twoje konto. Teraz, gdy wiesz, ile wychodzi co miesiąc, do kogo i kiedy, będziesz musiał dowiedzieć się, ile jesteś im winien w sumie i ile odsetek płacisz od każdego z nich. Przejrzyj wszystkie swoje dokumenty, w których będzie napisane, ile jesteś winien i jakie są stopy procentowe – lub zadzwoń do nich/wyślij maila i zapytaj. Musisz znać te informacje!

Wszystko zależy od nastawienia

Teraz z czymś takim jak spłacanie długu, lub cokolwiek dotyczącego pieniędzy w ogóle, wszystko sprowadza się do liczb. Matematycznie rzecz biorąc, to wydaje się dość oczywiste, co trzeba zrobić, aby spłacić dług, prawda? Wyrzuć wszystkie swoje pieniądze na dług, nie wydawaj niczego i przynieś dodatkowe pieniądze. Brzmi prosto, prawda? Ale jesteśmy tylko ludźmi. Mamy potrzeby i pragnienia, mamy sprytny marketing skierowany do nas w telewizji, którą oglądamy, w radiu, którego słuchamy, w mediach społecznościowych, które przewijamy, na przystankach autobusowych, w zasadzie wszędzie! Czy można się dziwić, że dajemy się skusić?!

To może być szczególnie trudne, gdy twoi przyjaciele i rodzina nie mają żadnych długów lub zmartwień finansowych, wszystko, co widzą i chcą bez posiadania sekundę myśli o tym, i nie rozumiem, dlaczego nie można sobie pozwolić, aby wyjść na posiłek lub podobne z nimi.

Więc ustaliliśmy, że to może być trudne. ALE da się to zrobić.

Istnieją tony ludzi, którzy są na długu spłacić podróż, i ładunki, którzy pracowali naprawdę ciężko i spłacił wszystkie ich długu i są w niesamowitej pozycji finansowej. Musisz znaleźć tych ludzi! Świetne miejsca, aby je znaleźć są:

 • Blogi! Blogi o finansach osobistych, takie jak mój, skupiają się na długach, oszczędnościach itp.
 • Instagram. Tam są ogromne i wolne społeczności i będziesz zaskoczony, jak wiele osób są z długu wolne konta tam (nie tylko blogerów)
 • Twoi przyjaciele/rodzina. Wiele czasu, ludzie utrzymują dług cicho. Nie chcą rozmawiać o swoich zmaganiach z pieniędzmi, ale to nie znaczy, że ich nie mają. Posiadanie bliskich osób, które są na tej samej drodze jest niesamowite.
 • Fora – takie jak Reddit. Po prostu wyszukaj, a znajdziesz mnóstwo wątków!
 • Nie jesteś sam ze swoją sytuacją finansową – są ludzie, którzy spłacili tyle samo – lub więcej – długu niż ty, a wielu z nich było singlami, na studiach, z dziećmi itp – to nie tylko ludzie na ogromnych pensjach (które są wszystkim, co mogłem znaleźć, kiedy po raz pierwszy zacząłem szukać!)

Nasz mózg może być BARDZO oporny na wprowadzanie dużych (lub małych!) zmian w życiu, ponieważ uwielbia strefę komfortu, w której jesteśmy szczęśliwi, że możemy siedzieć na zawsze.

Ale nie zapominaj, że spłacanie długu jest dobrą rzeczą, która przyniesie korzyści Tobie i Twojej rodzinie do końca życia.

Przejdź na oprocentowanie 0%

Jest to niezwykle ważne i jest to coś, co chciałem zrobić wcześniej w mojej podróży wolne od długu. Jeśli masz dług, są szanse, że jesteś prawdopodobnie płacąc duże kwoty odsetek na nim, który nie będzie pomóc zmniejszyć go szybko dla Ciebie.

Jednak należy pamiętać, że 0% stopy procentowej skończy się w pewnym momencie np. 6 miesięcy, rok lub podobne – więc należy mieć świadomość, co stopa procentowa zmieni się do i kiedy. Również robienie transferu salda jest w zasadzie biorąc nową linię kredytową, więc to jest coś, aby być świadomy, jak również. Kiedy byłem w długach, zajęło mi to trochę czasu, ale w końcu zmieniłem moją kartę kredytową na kartę z oprocentowaniem 0% i to zrobiło ogromną różnicę i pozwoliło mi spłacić ją o wiele szybciej.

Stwórz budżet

Budżetowanie może wydawać się nudne i restrykcyjne, ale jest to sprawa osobista – to Ty decydujesz, na co idą Twoje pieniądze i ile wydajesz w pewnych obszarach. Będą rzeczy, które są dla Ciebie ważniejsze niż dla kogoś innego – wszystko zależy od Ciebie.

Spisz wszystkie swoje wydatki

Wejdź na swoją bankowość internetową (lub wyciągi bankowe) i przejdź do sekcji polecenia zapłaty/zlecenia stałego – to pokaże Ci wszystkie rachunki, które wychodzą z Twojego konta każdego miesiąca, ile wynoszą i daty, kiedy wyjdą. Warto to sprawdzić, zamiast robić to z głowy, ponieważ prawdopodobnie są jakieś drobne, o których zapomnisz. Nie zapominaj również o wydatkach, za które płacisz gotówką, np. kluby dziecięce. Są też rzeczy, za które płacisz co roku np. ubezpieczenie samochodu, przegląd techniczny, podatek itp.

Inną ważną rzeczą do zapamiętania jest używanie dokładnych kosztów – na przykład, jeśli chodzi o zakupy żywności, możesz myśleć, że wydajesz pewną kwotę, ale z dodatkowymi sklepami itp. Wróć do swoich wyciągów bankowych i dodaj to wszystko – to będzie budżet na dany miesiąc.

Chociaż możesz zauważyć, że niektóre obszary można przyciąć, np. budżet na żywność – zostaw go tak, jak jest na razie (więc jeśli wydawałeś 200 funtów miesięcznie, zostaw go w tej kwocie, nawet jeśli uważasz, że możesz go obniżyć do mniejszej) – ponieważ nie wiesz, jak ci pójdzie, dopóki nie wprowadzisz go w życie. To wszystko jest bardzo dobrze i dobrze mówiąc, że myślisz, że można zmniejszyć o X kwotę, ale dopóki faktycznie nie spróbujesz i nie zrobisz tego, nie będziesz wiedział (to może być trudniejsze niż przewidujesz!).

Lista wszystkich swoich dochodów

Zrób listę dochodów, które masz każdego miesiąca, czy to będzie pensja, zasiłki, dywidendy, alimenty na dzieci itp. Jeśli masz dochody, które zmieniają się co miesiąc, sugerowałbym, abyś albo poszedł ze średnią/średnią kwotą, którą dostaniesz – lub co najmniej. Zrób to również z dochodami swoich partnerów, jeśli masz kogoś znaczącego, bo mam nadzieję, że tę podróż po długach odbywacie razem!

Zmniejsz swoje wydatki

To jest miejsce, w którym oszczędny i oszczędny styl życia zacznie kopać w – i może się okazać, że napotkasz na jakiś opór ze strony swojej rodziny – lub siebie samego! Wszyscy jesteśmy zajętymi ludźmi, kto ma czas, by usiąść i zrobić to? No cóż – Ty masz. Masz dług, którego chcesz się pozbyć, płacisz jednej firmie dwa razy tyle, ile mógłbyś zapłacić innej firmie za tę samą usługę – więc nadszedł czas, aby usiąść i znaleźć kilka ofert.

To nie jest tylko dla ubezpieczenia samochodu albo, i oczywiście nie będzie w stanie zmniejszyć swoje wydatki o połowę z każdym rachunku, ale jeśli nie są na szczycie zakupów wokół cytatów, gdy rzeczy przychodzą do odnowienia, są szanse, że można zrobić kilka wielkich oszczędności.

Może się to wydawać przytłaczające, więc może obiecaj sobie, że będziesz robił jeden dziennie, albo zacznij od najdroższego, który Twoim zdaniem będzie miał duże szanse na obniżenie – to będzie świetna motywacja do zrobienia pozostałych.

Za co płacisz, a co możesz całkowicie odciąć?

Nie martw się – możesz dostać to ponownie w przyszłości, jeśli naprawdę tego chcesz – to wszystko nie jest powiedzenie, że NIGDY nie będziesz miał tej konkretnej rzeczy ponownie – po prostu, że możesz obejść się bez niektórych rzeczy teraz, aby szybciej spłacić swój dług. Miejmy nadzieję, że będziesz zajęty robieniem rzeczy, które zarobią ci dodatkową gotówkę, że nie będziesz miał czasu na wegetowanie przed telewizorem i tak!

Zakupy spożywcze

Zakupy spożywcze są zmiennym wydatkiem – to generalnie różni się od miesiąca do miesiąca, nawet jeśli to tylko o trochę, ale to, co chcemy jest, aby uzyskać to tak niskie, jak to możliwe, ale nie do punktu, w którym mamy tąpnięcie i kończy się bieganie do Tesco i kupując całą zawartość piątej alejki5. Jeśli jesteś w naprawdę niskim punkcie ze swoimi pieniędzmi/długami i zmagasz się z problemami, skorzystaj z banku żywności. Po to właśnie one tam są – wiem, że skorzystałabym z jednego, gdybym nie mogła sobie pozwolić na wyżywienie mojej rodziny!

Duże wydatki, nie tylko te małe

Kiedy po raz pierwszy zaczynamy planować budżet, małe rzeczy zaczynają odchodzić w niepamięć – na przykład codzienna kawa. Nie mówię, że nie powinieneś tego ograniczać/wyzbywać się – wręcz przeciwnie, uważam, że powinieneś to robić – ale chodzi mi o to, że możemy skupić się na małych oszczędnościach i zignorować potencjalne duże oszczędności.

Największymi obszarami wydatków są na ogół mieszkanie i transport. Są to również obszary, które budzą ogromny opór, ponieważ mogą wiązać się z wyrzeczeniami. Jednakże, co najmniej to, co powinieneś zrobić, to sprawdzić, czy możesz zmienić hipotekę na niższą stopę lub użyć tańszej metody transportu.

W bardziej drastyczny sposób, można sprzedać swój dom i dostać gdzieś znacznie tańsze, lub wynająć gdzieś tańsze, jeśli jesteś wynajem. Mógłbyś sprzedać swój samochód i poruszać się pieszo/rowerem/autobusem, albo kupić tańszy samochód. Jak już mówiłem, są to bardziej drastyczne rozwiązania, ale muszą być tylko tymczasowe. Czy mógłbyś obyć się bez samochodu przez rok lub dwa, jeśli pozwoli ci to zaoszczędzić tysiące?

Jeśli masz wolny pokój w swoim domu, czy mógłbyś go wynająć? Dzielenie się domem z obcą osobą może wydawać się nieco przerażające, ale nie musi to być obca osoba – najpierw zapytaj rodzinę i przyjaciół, albo ludzi z pracy.

Nie musi to być też codziennie – może to być na przykład tylko dzień powszedni (dobre dla osoby dojeżdżającej do pracy). To od Ciebie zależy, komu pozwolisz mieszkać z Tobą, możesz być tak wybredny, jak tylko chcesz.

Bez zbędnych wydatków

Możesz zacząć od nie wydać dzień, a następnie zwiększyć go do tygodnia / miesiąca itp – są ludzie, którzy zrobili nie wydać rok wyzwanie pomyślnie, i udało się zaoszczędzić tonę pieniędzy w procesie – jak również staje się dużo bardziej schłodzone (tylko z tych, które czytałem). Planowanie posiłków będzie przydatna do zapobiegania od zaglądania do sklepów dla dodatkowych żywności i wychodzi z dużo więcej niż wszedł dla (I sklep co 2 tygodnie i nie trzeba zrobić- to lepiej oprzeć się pokusie, unikając sklepów razem, jeśli możesz.

Zarabiaj dodatkowe pieniądze

Po tym jak Twoje wydatki są tak niskie, jak to tylko możliwe, nadszedł czas na zdobycie tych dodatkowych pieniędzy! Jak w przypadku wielu rzeczy, jeśli nie zrobiłeś czegoś takiego wcześniej, może to być dość zastraszające, aby wiedzieć, gdzie zacząć i czy będzie warto.

Istnieje mnóstwo rzeczy, które można zrobić, aby zarobić dodatkowe pieniądze, nawet jeśli jesteś już szalony zajęty, takich jak:

 • Odpowiadanie na ankiety
 • Tajemnicze zakupy
 • Dopasowane zakłady
 • Wyprowadzanie psów na spacery itp
 • Prowadzenie bloga
 • Nadgodziny w pracy
 • Praca weekendowa/wieczorna (szukaj na Indeed, Gumtree itp.)

Czym dokładnie jest śledzenie wydatków?

Możesz się zastanawiać, czym właściwie jest śledzenie wydatków i dlaczego tak się o tym martwię! Śledzenie wydatków oznacza po prostu zapisywanie swoich wydatków każdego dnia. To może wydawać się żmudne, ale jest tego warte!

Dlaczego powinieneś śledzić swoje wydatki

Ok, więc rozmawialiśmy już o tym, czym dokładnie jest śledzenie wydatków, ale dlaczego to robimy? To jest zawsze przydatne, aby wiedzieć! Cały powód, aby śledzić swoje wydatki jest, aby upewnić się, że tworzysz najlepszy budżet, że można.

Co mam na myśli mówiąc o najlepszym budżecie? Budżet, który pracuje dla Ciebie – i to taki, który używa Twoich realistycznych liczb. Jednym z najczęstszych powodów, dla których budżety nie działają dla niektórych ludzi, jest to, że nie używają oni realnych liczb. Chodzi o to, że jeśli nie śledzisz swoich wydatków, kiedy przychodzi do układania budżetu, to tylko zgadujesz, jakie kwoty wydaje Ci się, że wydajesz. Ilekroć rozmawiałam o tym z moimi klientami coachingu, dawałam im ćwiczenie, aby poszli i zsumowali wszystkie swoje wydatki.

Kiedy wracali do mnie z podliczonymi wydatkami… byli naprawdę zszokowani. Byli tak nieugięci, że liczby, których używali do stworzenia budżetu były poprawne i po prostu nie mogli uwierzyć, jak wyglądały ich rzeczywiste wydatki. Jeśli następnie udać się do tworzenia budżetu z realistycznych liczb, które zostały wydatków, będzie o wiele bardziej prawdopodobne, aby mieć budżetowania iść dobrze.

Zacznij śledzić wydatki

Ok, więc wiesz, jak śledzić swoje wydatki teraz i dlaczego powinieneś to robić. Teraz nadszedł czas, aby zacząć faktycznie śledzić! Wiem, że to brzmi oczywiste, ale to wszystko jest zbyt łatwe do po prostu przeczytać przez artykuł z dobrymi intencjami, ale nie faktycznie działania go. Zdecyduj, jakiego rodzaju metody chcesz użyć, jeśli chodzi o śledzenie wydatków. Czy chcesz korzystać z arkusza kalkulacyjnego, pióra i papieru, planera budżetowego?

Nie ma znaczenia, jak to zrobisz – wystarczy, że zaczniesz.

Co robić na koniec miesiąca

Jak już wspomnieliśmy, celem śledzenia wydatków jest stworzenie dobrego budżetu. Pomoże Ci to również w analizie Twoich wydatków. Najlepszą rzeczą do zrobienia jest przejrzenie swoich zakupów jeden po drugim i dokonanie małej analizy. Nie oznacza to bicia się z myślami o rzeczach, które kupowałeś. To nie jest poczucie winy! Zamiast tego przyjrzyj się swoim wydatkom i zdecyduj, czy nie przesadziłeś z wydatkami, a jeśli tak, to jakie było uzasadnienie tych wydatków. To pomoże Ci stworzyć plan na przyszłość, aby uniknąć nadmiernych wydatków.

Jaki jest Twój cel z budżetowaniem?

To będzie naprawdę pomóc mieć cel, że masz na myśli, jeśli chodzi o pobyt na torze z tym. Śledzenie wydatków nie jest najbardziej zabawną rzeczą, którą możesz zrobić, ale jest to środek do celu. Rozpoczęcie śledzenia wydatków nie oznacza, że powinieneś to robić przez resztę swojego życia (chyba, że chcesz!). Jeśli chcesz po prostu robić to do czasu, aż będziesz na dobrej drodze ze swoim budżetem i wydatkami, to nadal jest to świetna rzecz do zrobienia.

Budżetujesz z jakiegoś powodu. Jaki jest ten powód? Może to być coś takiego:

 • Aby spłacić dług
 • Oszczędzać na dom
 • Aby rzucić pracę
 • Aby czuć się dobrze finansowo

Miej ten cel na uwadze i nie obijaj się, jeśli coś pójdzie nie tak po drodze. Budżety nie są po to, by być idealne, tylko po to, by pomóc Ci stworzyć plan.

Jeśli jesteś zadłużony

Jeśli jesteś winien pieniądze i obawiasz się, że nie będziesz w stanie ich spłacić, jest kilka kluczowych rzeczy, które musisz zrobić.

Nie ignoruj tego!

 • To nie zniknie. Im szybciej podejmiesz działania, aby się z nim uporać, tym lepiej się poczujesz.
 • Najpierw zajmij się długami priorytetowymi
 • Są to rzeczy, które mają najpoważniejsze konsekwencje, jeśli ich nie spłacisz. Nie muszą być one największe ani najwyżej oprocentowane, ale jeśli ich nie spłacisz, może to doprowadzić do poważnych problemów, takich jak utrata domu. Tutaj dowiesz się więcej o długach priorytetowych.
 • Zacznij rozmawiać
 • Nie ignoruj listów ani telefonów od wierzycieli priorytetowych. Skontaktuj się z nimi tak szybko, jak to możliwe, aby wyjaśnić, dlaczego masz długi.

Dodaj komentarz