Jak nie wpaść w świąteczne długi? | Kredyt bankowy

Jak nie wpaść w świąteczne długi?

Jak nie wpaść w świąteczne długi?

kredyt bankowy

Święta zbliżają się wielkimi krokami, a co za tym idzie, musimy przygotować się na większe wydatki. Często ceny rzeczy, które musimy kupić z tej okazji, przekraczają domowy budżet i wtedy pojawia się problem. Coraz więcej polaków decyduje się wtedy na kredyt bankowy w celu sfinansowania świąt. Czy to dobry pomysł? Zobacz jak nie wpaść w świąteczne długi i czy warto zadłużać się z powodu zbliżających się świąt Bożego Narodzenia.

Zrób zakupy wcześniej

Tę prostą zasadę powinniśmy stosować nie tylko przed świętami, ale także zawsze wtedy, gdy wiemy, że czekają nas większe wydatki. Boże Narodzenie co roku przypada zawsze w ten sam dzień. Powinniśmy o tym pamiętać, a świąteczne zakupy zacząć nawet we wrześniu lub październiku. Jeśli rozłożysz sobie wydatki na kilka miesięcy, to zyskasz większą kontrolę nad budżetem i nie odczujesz aż tak bardzo, że nadwyrężasz domowy budżet. Zacznij od kupowania prezentów i jedzenia o długim terminie przydatności, którego użyjesz podczas przyrządzania potraw np. konserwy. Na grudzień zostaw sobie tylko rzeczy, które musisz kupować na bieżąco.

Ustal budżet

Przedświąteczne wyprzedaże i promocje mogą kusić do tego, aby wydać więcej, niż zamierzaliśmy. Nie daj się jednak ponieść i wystarczająco wcześniej ustal budżet, który chcesz przeznaczyć na zakupy związane ze świętami. Jeśli nie ustalisz ile jesteś w stanie wydać na tę okazję, to bardzo szybko zabraknie Ci pieniędzy i skusi Cię kredyt bankowy, dzięki któremu zyskasz dodatkową gotówkę.

Powiedz stanowcze nie pożyczkom

Wzięcie przysłowiowej chwilówki na zakup prezentów nie jest do końca dobrym rozwiązaniem. Lepiej będzie, jeśli kupisz rzeczy, na które rzeczywiście Cię stać lub zaczniesz odkładać pieniądze odpowiednio wcześniej, aby uzbierać niezbędną sumę. Emocje nie są dobrym doradcą, dlatego jeśli wydaje Ci się, że pożyczka jest jedynym rozwiązaniem, to zastanów się jeszcze nad tym dwa razy.

Płać gotówką

Jeśli już wiesz, jaki jest Twój świąteczny budżet, to najlepiej będzie, jeśli wypłacisz te pieniądze i będziesz płacić gotówką. Płacenie kartą może i jest wygodniejsze, ale może sprawić, że wydasz więcej, ponieważ nie będziesz w stanie aż tak dobrze kontrolować pieniędzy, które wydajesz.

Zrób coś własnoręcznie

Zamiast kupować kolejne ozdoby świąteczne, możesz użyć swoich zdolności i wykonać je samodzielnie. Ręcznie wykonane ozdoby nie tylko pozwolą Ci zaoszczędzić trochę pieniędzy, ale także będą miały swój wyjątkowy klimat, który ociepli wnętrze. Ręcznie wykonane prezenty to też doskonały pomysł na obdarowanie bliskich.

Dodaj komentarz