Inwestycje w Polsce, czyli na co najlepiej przeznaczyć finanse - TRUST.ORG.PL

Inwestycje w Polsce, czyli na co najlepiej przeznaczyć finanse

Inwestycje w Polsce, czyli na co najlepiej przeznaczyć finanse

W co opłaca się inwestować w Polsce w dzisiejszych czasach? Wiele osób dysponujących pewnym kapitałem zadaje sobie to pytanie chcąc znaleźć najlepszy sposób ulokowania pieniędzy. Okazuje się, że lista korzystnych i bezpiecznych wariantów inwestycji stała się ostatnio bardzo ograniczona z uwagi na chwiejność rynków kapitałowych. Inwestorzy często zainteresowani są kupnem instrumentów finansowych, takich jak akcje czy fundusze inwestycyjne, a niektórzy sięgają nawet po rynek forex. Lubiący mniejsze ryzyko wybierają jednak najczęściej lokaty mimo, że tego rodzaju inwestycja ma raczej za zadanie ochronę funduszy przed inflacją. Lokaty terminowe są bezpieczne, a zysk jest pewny, mimo że niewysoki. Wcześniej jednak należy się zastanowić, na jak długo możemy zamrozić nasze pieniądze. Zwykle zerwanie lokaty przed terminem powoduje utratę odsetek.

Analitycy podkreślają ostatnio, że coraz szerszym zainteresowaniem zaczynają cieszyć się inwestycje alternatywne. Do takich inwestycji alternatywnych zaliczyć można inwestycje w szlachetne trunki jak whisky czy wino, złoto, grunty rolne i nieruchomości.

W co się opłaca inwestować w Polsce najbardziej?

W przypadku inwestowania w grunty czy nieruchomości najistotniejsza jest kwestia lokalizacji. Dobrze trzeba też orientować się jakie jest zapotrzebowanie na działki budowlane w okolicy, w której zamierza się inwestować. Lepiej jest unikać programów inwestycji grupowych, gdyż mogą być one ryzykowne. O pewnej inwestycji można mówić, gdy mamy w ręku dokument poświadczający, że grunt należy do nas. W Polsce już od kilku lat da się zauważyć systematyczny wzrost cen gruntów rolnych, co wynika ze słabej podaży działek budowlanych. Istnieje więc dość duże zapotrzebowanie na tego rodzaju nieruchomości położone w atrakcyjnych lokalizacjach, a głównie w okolicach miejscowości wypoczynkowych i dużych miast. Trzeba podkreślić, że przekształcenie gruntu rolnego na budowlany może zwiększyć jego wartość o 100 do 200 procent. W przypadku kupna mieszkania, domu czy budynku usługowego z przeznaczeniem na wynajem można od razu stwierdzić, że taka inwestycja zwróci się tylko w przypadku dogodnej lokalizacji. Czyli w grę wchodzą głównie większe miasta, gdzie mieszka dużo studentów albo miejscowości turystyczne. Owszem, da się również zakupić niedrogo mieszkanie w mniejszym mieście do 100000 mieszkańców, ale wówczas zyski z wynajmu będą proporcjonalnie niższe.

W przypadku win, z kolei, to inwestować w nie można w każdej chwili, a ze względu na dzisiejszą sytuację na rynku, wiele osób uważa, że teraz mamy najlepszy moment, by kupować trunki. Niektórzy twierdzą, że jest to inwestycja na „wysoki procent”. Problemem jest tutaj jednak posiadanie szerszej wiedzy w tej tematyce, aby wiedzieć co opłaca się kupić. Plusem jest na pewno to, że nietrafione trunki inwestycyjne zawsze można później samemu wypić. 🙂

W co warto inwestować w Polsce

Trudno jednoznacznie stwierdzić w co się opłaca inwestować, gdyż wszystko zależy od tego czy trafi się nam dobra okazja inwestycyjna. Szczególnie dotyczy zakupu nieruchomości i gruntów. Można jednak podać kilka konkretnych przykładów:

– kupno ziemi w bliskiej okolicy większych miast – należy obserwować, w którym kierunku rozrasta się miejska infrastruktura i gdzie będzie powstawać coraz więcej osiedli,

– kupno złota i innych szlachetnych metali – na to warto przeznaczyć jedynie część pieniędzy tak, aby mieć poduszkę finansową na czas kryzysu, gdy siła nabywcza pieniądza zacznie spadać. Złoto nie traci na wartości nigdy.

– inwestycja pieniędzy w biznes – obecnie najłatwiej jest zacząć od biznesu internetowego w postaci prostej sprzedaży lub oferowania usług. Rynek IT pozwala na testowanie różnych rozwiązań co pozwoli odnaleźć swoją niszę rynkową,

– zakup kryptowaluty – w jakie kryptowaluty opłaca się inwestować? Tego nie wie chyba nikt. Oprócz najbardziej znanego, czyli Bitcoina powstało w ostatnim czasie kilka tysięcy innych walut. Każda z nich liczy na powtórzenie sukcesu tej waluty najsłynniejszej. Niestety, to uda się tylko w nielicznych przypadkach. Warto spróbować kupić choć po kilka jednostek takich nowych walut, gdy są jeszcze mało znane. Ale tutaj wymagana jest już szersza wiedza i czytanie stron zajmujących się ściśle tematyką kryptowalut.

Myślę, że te kilka przykładów w co opłaca się inwestować zainspiruję Cię do dalszych poszukiwań najlepszego dla Ciebie rozwiązania.