Czy wyprzedaże faktycznie są chwilową okazją? - TRUST.ORG.PL

Czy wyprzedaże faktycznie są chwilową okazją?

Czy wyprzedaże faktycznie są chwilową okazją?

Mitem jest, że wyprzedaże są krótkie i jeśli się nie pospieszysz, to nie uda ci się niczego kupić. Otóż to, wyprzedaże trwają przez dłuższy czas (w końcu musi się znaleźć trochę miejsca w magazynach dla nowej kolekcji). Ile razy dostajemy na swoją skrzynkę pocztową e-maile z newslettera, że oferta jest ograniczona, albo smsy pisane wielkimi literami mające nas skusić, abyśmy zaraz wyskoczyli na zakupy. Jest to celowe działanie marketingowe, które ma wzbudzić w nas poczucie rywalizacji z innymi klientami oraz, że możemy coś utracić (chociaż jeszcze nic nie kupiliśmy). Nie dajmy się na to nabrać. Wyprzedaże są co jakiś czas, jeśli jakaś nas ominie to nic się nie stanie, a ponadto niższe ceny i to przez cały rok oferują nam outlety. Podstawowa zasada, jaka obowiązuje wszystkie sklepy w centrum handlowym, jest jedna – bez względu na to, czy w swojej ofercie mamy rzeczy z najnowszych bądź starszych kolekcji, ich ceny muszą być zawsze od 30 do 70% niższe niż te regularne, obowiązujące w zwykłych sklepach. Można zatem powiedzieć, że wyprzedaż trwa nieustannie, 12 miesięcy w roku.

Cierpliwość to cnota

Nie musisz pędzić do centrum handlowego już w pierwszym dniu przecen. Ceny w przeciągu całego okresu przecen będą się zmieniać. Czy nie zdarzyło ci się kupić kiedyś jakiejś rzeczy w niższej cenie, a po kilku tygodniach okazało się, że można kupić ją jeszcze taniej? Początkowo sklepy dają mniejsze zniżki, gdyż wiedzą, że samo hasło “wyprzedaż” przyciągnie wielu ludzi. Później, gdy zainteresowanie spada, spadają też ceny.

Sprawa może wyglądać nieco inaczej w przypadku osób chcących kupić odzież. Największy problem mają osoby noszące standardowe rozmiary ubrań. Najszybciej schodzą ubrania w rozmiarze M i L oraz buty w rozmiarze 37 i 38. Jeśli nosisz miej spotykany rozmiar – masz szczęście, zapewne nawet pod koniec wyprzedaży znajdziesz coś dla siebie, jednak jeśli twój rozmiar zawsze jest szybko wykupywany i chcesz oszczędzić chociaż trochę, to wybierz się na shopping na początku promocji. Część pieniędzy zawsze zostanie w twoim portfelu.

Wszystko powinno do siebie pasować

Zanim pójdziesz na zakupy przeanalizuj to co już masz w swojej szafie. T-shirty za 20zł wydają się genialną okazją, ale co z tego skoro masz już takich 15 sztuk? Warto popatrzeć co mamy a czego brakuje nam w szafie, oddać ciuchy których już nie nosimy i zastanowić się czy ulubione ciuchy nie wymagają już wymiany. Dzięki temu zorientujesz się czego ci brakuje. Zwróć także uwagę na to jakie są twoje ubrania. Dokupując do swojej garderoby rzeczy, które będą wpasowywały się w posiadane już ubrania i twój styl, umożliwią ci szybkie komponowanie swojego outfitu. Zakłada się, iż wystarczy posiadać kilkanaście pasujących do siebie rzeczy, aby móc stworzyć szereg stylizacji.

Przemyśl swój zakup

Gdy już ocenisz swoją szafę (bądź inne rzeczy, które chciałbyś uzupełnić – w końcu wyprzedaże nie dotyczą tylko ubrań) i pójdziesz na zakupy, to staraj się kupować mądrze. Zapisz sobie na kartce lub stwórz notatkę w telefonie wybranych artykułów i porównuj swoje wybory z nią. Jeśli nie są z nią spójne, to lepiej z nich zrezygnować. Jeżeli już chcesz się zdecydować na coś spoza swojej listy, to staraj się nie kierować emocjami. Możesz wyjść ze sklepu i przemyśleć to, albo zadać sobie parę pytań jeszcze w sklepie m.in. czy to czego chcę rzeczywiście mi się przyda, czy za jakiś czas będzie mi się dalej podobało, czy tak naprawę będę mieć możliwość, aby użyć danej rzeczy? Jeśli odpowiedzi nie są twierdzące, to odłóż to!

Jakość zawsze w cenie

Istnieje znane stwierdzenie, że biednych ludzi nie stać na tanie rzeczy. Niesie to ze sobą taką prawdę, że tanie rzeczy szybko się niszczą, a kupując następną finalnie zapłacimy podwójnie. Kiedy nadchodzi czas wyprzedaży nie oglądaj się za tanimi rzeczami, a raczej kupuj te dobrej jakości, wykonane z dobrych materiałów. Mają one wtedy bardziej przestępne ceny i możesz sobie na nie pozwolić, ponadto posłużą ci dłużej. Jeśli będziesz potrzebował kiedyś tańszych rzeczy, to kupując je w danym momencie nie naruszą one tak bardzo twoich funduszy, niż wtedy gdy będziesz potrzebował rzeczy z wyższej półki.

Zawsze można zwrócić. Albo i nie.

Nawet jeśli zastosujesz się do wszystkich zgromadzonych tutaj porad czasem może się zdarzyć, że zakup okaże się nietrafiony. Warto wcześniej zapytać sprzedawcy jakie są warunki ewentualnego zwrotu. Zwrot rzeczy kupionych na wyprzedaży nie zawsze odbywa się na takich samych warunkach jak przy regularnych zakupach. Nawet jeśli zwroty w danym sklepie są możliwe, to może się okazać, że pieniądze zostaną ci zwrócone na specjalną kartę podarunkową, którą będziesz mógł wykorzystać tylko w danym sklepie. Dlatego lepiej jest zasięgnąć informacji wcześniej.