Inwestowanie - to wszystko jest tylko zabawą i grą. Na pewno? - TRUST.ORG.PL

Inwestowanie – to wszystko jest tylko zabawą i grą. Na pewno?

Kryptowaluty to fascynujący i szybko rozwijający się obszar. Wygląda na to, że odegra ona pewną rolę w głównym nurcie systemów płatniczych, ale jej znaczenie jest dalekie od zapewnionego. Jej rola jako aktywa inwestycyjnego obok akcji, nieruchomości i obligacji jest zdecydowanie najbardziej wątpliwym aspektem ze wszystkich. Pomimo szumu i wielkich liczb, kryptowaluty pozostają obecnie bardzo inteligentnym rozwiązaniem technologicznym, które nie znalazło jeszcze unikalnego zestawu problemów, które tylko ono może rozwiązać.

Jeśli waluty cyfrowe zniknęłyby nagle z dnia na dzień, jaki miałoby to wpływ? Bezpiecznie byłoby powiedzieć, że świat i jego obecne systemy po prostu działałyby dalej bez względu na wszystko.

Zmienność

Jako aktywa inwestycyjne, kryptowaluty wydają się nie mieć żadnej nieodłącznej wartości, a ten w dużej mierze nieuregulowany rynek wydaje się być bardzo podatny na manipulacje (Elon Musk musi tylko szepnąć “Bitcoin”, a jego cena albo leci, albo spada). Wielu komentatorów finansowych posuwa się nawet do porównywania go do piramidy finansowej.

Cała ta niepewność jest dokładnie tym, dlaczego jego cena pozostaje niezwykle zmienna i jest przedmiotem tak wielu spekulacji nawet teraz (Bitcoin pierwotnie wystartował w 2009 roku). Spekulowanie na nowych rynkach nie jest niczym nowym samo w sobie, ale w dzisiejszym bardzo hałaśliwym i ultra-połączonym świecie, istnieją szersze trendy wśród inwestorów, które mnie niepokoją. Co napędza całą tę spekulację?

FOMO ( Lęk przed przegapieniem okazji życia )

Fear of Missing Out to ta część naszej psychiki, która napędza nas do chęci bycia częścią tłumu. Tak więc, jeśli stado wydaje się mieć dobrą zabawę w autobusie Bitcoin, tym bardziej jesteśmy zmuszeni (i tym bezpieczniej się czujemy), aby wskoczyć na pokład, aby dostać kawałek akcji. W ostatnich latach w kryptowaluty zainwestowano miliardy i można być pewnym, że duża część tych inwestorów nie ma pojęcia, co kupuje ani jakie ryzyko jest z tym związane.

Oprócz tego, że są zwabieni sprytną reklamą, młodsi inwestorzy są pod wpływem rosnącej liczby nieuregulowanych guru inwestycyjnych na kanałach mediów społecznościowych, którzy udzielają wątpliwych “porad”. Wielu z nich szumnie reklamuje kryptowaluty i opisuje je w taki sam sposób, w jaki można opisać akcje firmy, co jest dość niepokojące, ponieważ nie są one niczym innym.

Za kryptowalutami stoi ogromny rozmach i machina, ale jeśli ich przyszła rola w naszym życiu okaże się ograniczona, to w zasadzie mamy do czynienia z bańką mydlaną. A historia mówi nam, że szybko rosnące rynki bez podstaw – holenderskie tulipany, wczesne firmy Dotcom i amerykański rynek mieszkaniowy są najlepszymi przykładami – zawsze kończą się pęknięciem.

Gamifikacja inwestowania

Inwestowanie na rynkach nigdy nie było łatwiejsze i tańsze. Obecnie istnieje cała masa platform inwestycyjnych i aplikacji, które pozwalają inwestować ciężko zarobione oszczędności, fundusze ISA i emerytalne w różnego rodzaju dziwne i cudowne akcje i fundusze. Prawdopodobnie zaczynam brzmieć jak zrzędliwy starzec krzyczący ze swojego ganku, ale problem, jaki mam z tymi platformami, to sposób, w jaki niektóre z nich gamifikują handel akcjami, tj. wprowadzają inwestowanie na rynek tak, jakby było to zabawne zajęcie, które każdy może polubić i opanować.

Inwestowanie jest proste, ale nie oznacza to, że jest łatwe, a udany handel akcjami z pewnością nie jest taki sam, jak przechodzenie kolejnych poziomów w Candy Crush. Wymaga to przyzwoitej ilości badań, strategii i podstawowego zestawu podstawowych zasad, których należy się trzymać. Niektórym sprawia to przyjemność, ale trading to nie gra.

Inwestować czy spekulować?

Spekulowanie na kryptowalutach lub poszczególnych akcjach to nic trudnego, jeśli masz ochotę na zabawę z niewielkimi pieniędzmi, na których stratę możesz sobie pozwolić. Pamiętaj tylko, aby wyrobić sobie zdanie na podstawie wyważonych badań i bardzo ostrożnie podchodź do hazardu z pieniędzmi, z których prawdopodobnie będziesz musiał żyć w przyszłości. Prawdziwe inwestowanie jest bardziej ustrukturyzowane i polega na równoważeniu różnych rodzajów ryzyka w celu wygenerowania bardziej niezawodnych i przewidywalnych zysków w długim okresie.

Dodaj komentarz