Czym jest przelew SEPA? - TRUST.ORG.PL

Czym jest przelew SEPA?

Przelewy bankowe to jedna z częściej wybieranych usług oferowanych przez banki. Zdecydowana większość z nas korzysta oczywiście z przelewów krajowych. Są jednak i ci, którzy sięgają po przelew SEPA. Jest to jeden z przelewów zagranicznych, który pozwala nam na bezpieczne przekazanie euro na konto, które znajduje się poza Polską. Poznajmy przelew SEPA nieco bliżej.

Przelew SEPA, czyli co?

Przelew SEPA (angielskie Single Euro Payments Area) to przelew, który stworzono z myślą o rozliczeniach w euro, czyli walucie europejskiej. W związku z tym z tego rodzaju przelewu można korzystać wyłącznie na terenie państw leżących w Europie. Ten rodzaj przelewu powstał po to, aby transfer pieniędzy między mieszkańcami Unii Europejskiej był ułatwiony. Jednocześnie miano na uwadze to, aby koszty transakcji zostały obniżone. Jeśli chodzi o koszt oraz czas realizacji, przelew SEPA nie różni się zbytnio od przelewów krajowych.

Kiedy można wykonać przelew SEPA?

Przelew SEPA – jak już wspomnieliśmy – to przelew, którego walutą jest zawsze euro. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki przelew zlecić z konta prowadzonego na przykład w złotówkach, ale decydując się na taki krok, trzeba liczyć się z przewalutowaniem, co oczywiście oznacza dodatkowe koszty. Wykonanie takiego przelewu możliwe jest tylko wówczas, gdy oba banki – zarówno nadawcy, jak i odbiorcy – są członkami systemu SEPA. Transakcja musi odbywać się na obszarze działania systemu, a numer konta bankowego odbiorcy musi mieć numer IBAN. Z kolei bank powinien być oznaczony kodem BIC. Ciekawostką jest fakt, że koszty transakcji w przypadku przelewów SEPA podzielone są między odbiorcę i nadawcę.

W jakich państwach dostępny jest przelew SEPA?

Przelew SEPA dostępny jest dla wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Dodatkowo można go wykonywać w kilku państwach, które do UE nie należą. Zalicza się do nich Norwegię, Monako, Islandię, San Marino, Szwajcarię i Liechtenstein. Przelew SEPA dostępny jest też dla Watykanu oraz obszarów zamorskich Europy, na przykład Wysp Kanaryjskich. To, że nie we wszystkich państwach walutą obowiązującą jest euro nie stanowi żadnej przeszkody. Bez względu na obowiązującą walutę przelew SEPA zawsze wykonywany jest w euro.

Ile trzeba zapłacić za przelew SEPA?

Większość banków działających na terenie Polski oferuje przelew SEPA w pełni za darmo, ale tylko wówczas, gdy jego wykonanie zlecimy przez Internet. Decydując się na zlecenie takiego przelewu w oddziale banku bądź w czasie rozmowy telefonicznej, musimy liczyć się z niewielkimi kosztami. Na ogół opłata wynosi około 10 złotych.

Dodaj komentarz