Opóźnienie w spłacie rat kredytu - co się może stać?

Opóźnienie w spłacie rat kredytu – co się może stać?

Jeśli chcesz wziąć jakikolwiek kredyt lub pożyczkę, to musisz wiedzieć, że terminowość w spłatach jest bardzo ważna. Wszystkie instytucje finansowe traktują terminy spłat jak świętość i nawet najmniejsze opóźnienia mogą negatywnie wpłynąć na kredytobiorcę. Każda instytucja finansowa inaczej podchodzi do opóźnień w spłatach zobowiązań. Przed podpisaniem umowy musisz dokładnie zapoznać się z tym jakie konsekwencje czekają Cię z tytułu spóźnień w spłatach rat. Nie zmienia to jednak faktu, że nigdy nie jest to mile widziane i zazwyczaj kończy się takimi samymi problemami. Przydarzyło Ci się opóźnienie w spłacie rat kredytu? Zobacz, jak może się to skończyć.

Zapomniałem o spłacie raty – co teraz?

Każdemu z nas może się przytrafić sytuacja, w której zapomnimy o spłacie rat kredytu. Może to być spowodowane zbyt dużą ilością zobowiązań (w takim wypadku rozwiązaniem może się okazać konsolidacja) i po prostu zapomnimy o jakiejś racie. Wpływ na to mogą mieć też sytuacje życiowe takie jak utrata pracy czy nagła choroba, która uniemożliwia nam zarabianie pieniędzy.

Niezależnie od tego, jaki jest powód opóźnień w spłacie zobowiązania, bank zawsze potraktuje to jako zły sygnał i z pewnością tego nie przeoczy. Kilkudniowe opóźnienia mogą, ale nie muszą być powodem do tego, aby pociągnąć kredytobiorcę do odpowiedzialności. Możesz mieć za to pewność, że jeśli spóźniasz się ze spłatą raty dłużej niż 30 dni, to bank wyciągnie z tego konsekwencje. Opóźnienia w spłacie rat kredytu, które przekraczaj 30 dni, są odnotowywane w BIK. Może to niekorzystnie wpłynąć na Twoją zdolność kredytową.

Jeśli nie jesteś pewny czy informacja o tym, że spóźniłeś się ze spłatą raty kredytu została wysłana do Biura Informacji Kredytowej, to możesz to zrobić samodzielnie. Wystarczy, że wejdziesz na oficjalną stronę BIK i pobierzesz raport. Dowiesz się z niego czy bank przesłał informacje o Twoim spóźnieniu w spłacie i czy masz się czym martwić.

Długość opóźniania w spłacie a konsekwencje

W zależności od tego, w jakim banku posiadasz kredyt, czas, po jakim odczujesz konsekwencje nieterminowego spłacania, może być różny. Niektóre banki zareagują po tygodniu, a niektóre dopiero po miesiącu. Najlepiej będzie oczywiście, jeśli ze spłatą zobowiązania nie będziesz się spóźniał nigdy. Warto jednak wiedzieć co może się stać, gdy już do takiej sytuacji dopuścisz.

Opóźniania, które nie przekraczają 30 dnia, zazwyczaj nie trafiają do BIK i banki przymykają na nie oko. Nie oznacza to jednak, że jest tak zawsze. Niektóre banki mogą negatywnie zareagować nawet na opóźnienia, które nie przekraczają miesiąca i wyślą informacje na ten temat do BIK. Na szczęście nie oznacza to, że od razu Twoja ocena punktowa w BIK spadnie i stracisz zdolność kredytową. Jeśli to była jednorazowa sytuacja, a resztę kredytu spłacałeś w terminie, to inne banki mogą potraktować to jedynie jako mały minus i nie będzie to przeszkodą do tego, aby udzielić Ci kredytu.

Opóźnienia powyżej 30 dni mogą już być bardziej odczuwalne i bardziej nieprzyjemne w konsekwencjach. Wtedy mamy praktycznie gwarancję tego, że informacja o opóźnieniu zostanie przesłana do BIK. Dodatkowo do naszej skrzynki pocztowej trafi wezwanie do zapłaty z banku. Taki negatywny wpis w BIK inne banki z pewnością wezmą pod uwagę, szczególnie jeśli pojawi się on kilkukrotnie.

Co w przypadku gdy nasze opóźnienie jest dłuższe niż 90 dni? Wtedy żaden bank nie udzieli nam kredytu i będziemy obarczeni konsekwencjami takiego spóźnienia. Mogą zostać nam naliczone odsetki, a dodatkowo bank może wypowiedzieć z nami umowę kredytową. Niestety może też zostać wobec Ciebie wszczęta procedura komornicza i na stronie KRD pojawi się negatywny wpis na Twój temat.

Czy jest się czym martwić?

Jeśli raz, przez przypadek zdarzyło Ci się zapomnieć o spłacie raty kredytu, to nie powinno to wpłynąć negatywnie na Twoją zdolność kredytową. W gorszej sytuacji będą osoby, które regularnie mają opóźnienie w spłacie rat kredytu, ponieważ są niewiarygodne dla banku. Jeśli chcesz uniknąć nieterminowości, to lepiej zapisz sobie wszystkie daty na jednej kartce i zawieś ją w widocznym miejscu. Dzięki temu nie zapomnisz o spłacie i unikniesz problemu. Jeśli jednak powodem Twoich opóźnień jest trudna sytuacja finansowa to rozważ kredyt konsolidacyjny – sprawdź tu. Może ona nieco podreperować Twój domowy, miesięczny budżet.

Dodaj komentarz