Co to jest restrukturyzacja kredytu? | Restrukturyzacja kredytowa

Co to jest restrukturyzacja kredytu?

Jeśli nagle spotkała Cię trudna sytuacja finansowa, która uniemożliwia Ci spłatę kredytów, pożyczek czy też chwilówek to z pomocą może Ci przyjść restrukturyzacja kredytu. Pomoże Ci ona wyjść z zadłużenia i pozbyć się stresu spowodowanego ciężką sytuacją. Zobacz, czym jest restrukturyzacja i jak może ona wyglądać.

Restrukturyzacja kredytu – co to znaczy?

Dla osób, które nie mają nic wspólnego z bankowością restrukturyzacja kredytu może wydawać się trudnym i tajemniczym pojęciem. Jest to jednak nic innego jak zmiana warunków spłaty posiadanego kredytu. Dzięki niej możemy zmienić dotychczasowe warunki na takie, które będą dla nas korzystniejsze i ułatwią spłatę zadłużenia. Z tej możliwości najczęściej korzystają osoby, których sytuacja finansowa znacznie się pogorszyła i nie są już w stanie spłacać kredytu na poprzednich warunkach.

Jak może wyglądać zmiana warunków spłaty kredytu?

Każdy bank posiada własną ofertę i restrukturyzacja kredytu może zostać dopasowana do indywidualnych potrzeb kredytobiorcy. Oto najpopularniejsze rozwiązania:

Konsolidacja kredytów – jeśli borykasz się ze spłatą kilku zobowiązań jednocześnie, to rozwiązaniem problemu może okazać się konsolidacja. Dzięki temu zamienisz kilka zobowiązań w jedno, a miesięczna rata kredytu będzie mniejsza.

Zmiana harmonogramu spłaty – zwykle polega na wydłużeniu okresu spłaty przez co miesięczne raty kredytu są niższe i możliwe do spłaty. Należy jednak pamiętać, że bank obciąży nas większymi odsetkami.

Wakacje kredytowe – polegają na zawieszeniu spłaty zadłużenia. Wakacje kredytowe mogą trwać nawet kilka miesięcy i umożliwiają kredytobiorcy zrobienie sobie przerwy w spłacaniu zadłużenia. Nie oznaczają jednak, że raty znikną. Będą one stale naliczane i trzeba będzie spłacić je zaraz po zakończeniu wakacji kredytowych.

Przewalutowanie kredytu – Jest to najbardziej ryzykowna forma restrukturyzacji kredytu. Polega na zmianie waluty kredytu na taką, która posiada małe oprocentowanie, dzięki czemu będziemy płacić mniejsze odsetki. Należy jednak pamiętać o tym, że kursy walut stale się wahają i po jakimś czasie waluta, w której spłacamy kredyt może się zmienić.

Kto może się starać o zmianę warunków spłaty kredytu?

Jeśli zastanawiasz się na tym, aby poddać swoje zobowiązania restrukturyzacji, to nie musisz się martwić. Cały proces nie jest skomplikowany i możesz się o niego starać jeszcze przed tym, jak całkowicie pogorszy się Twoja sytuacja finansowa. Musisz przygotować odpowiedni wniosek, w którym wyjaśnisz, czemu starasz się o restrukturyzacje i udowodnisz swoją trudną sytuację. Takie dokumenty zostaną przeanalizowane przez bank, który zdecyduje czy należy poddać Twoje zadłużenia restrukturyzacji, czy też nie.


Dodaj komentarz