Na czym polega lokata i czy warto w nią inwestować? - TRUST.ORG.PL

Na czym polega lokata i czy warto w nią inwestować?

Na czym polega lokata i czy warto w nią inwestować?

Jeśli udało nam się odłożyć nieco pieniędzy, kiepskim pomysłem jest trzymanie ich gdzieś w przysłowiowej skarpecie na czarną godzinę. Z powodu inflacji oszczędności pozostawione same sobie i niepomnażane, po jakimś czasie będą znacznie mniej warte. Obniży się ich siła nabywcza, a więc w praktyce na takim oszczędzaniu… stracimy. Dlatego też warto pomyśleć nad ich zainwestowaniem. Wiele osób jednak nie ma i nie chce mieć pojęcia na temat inwestowania, a interesuje ich nie tyle wielki zysk, co bezpieczeństwo zainwestowanych funduszy. W takim wypadku warto zainteresować się tematem lokat. Tylko na czym polega lokata? Czy jest ona opłacalna? Ile można dzięki niej zarobić?

Co to jest lokata

W inwestowaniu złotą zasadą jest to, że im większy potencjalny zysk, tym większe także ryzyko. Założenie lokaty bankowej uważa się za jeden z najbezpieczniejszych sposobów inwestowania, ciężko więc spodziewać się ogromnych zarobków. Można ją uznać za przeciwieństwo kredytu – to nie my pożyczamy od banku, a bank od nas, chociaż oczywiście nie wyraża się tego w takich słowach. Deponujemy swoje pieniądze na koncie na określony czas, a w tym czasie istnieją one tylko wizualnie – zasadniczo wchodzą w posiadanie banku. Co z tego mamy? Oczywiście odsetki. Niestety, oprocentowania lokat są znacznie niższe niż oprocentowania kredytów. Na pożyczaniu bank zarabia znacznie więcej niż my. Zależnie od wpłaconych funduszy, oprocentowania i długości trwania lokaty zazwyczaj możemy liczyć jedyne na zysk rzędu kilku procent. Podczas trwania lokaty nasze pieniądze są zamrożone – możemy je wypłacić, ale wiąże się to na ogół z jakąś formą kary. Może to być na przykład utrata odsetek lub potrącenie ustalonej kwoty.

Podatek Belki

Należy pamiętać, że zanim otrzymamy zaoszczędzoną przez nas kwotę, zostanie ona wcześniej pomniejszona o tak zwany podatek Belki, czyli podatek od zysków kapitałowych. Wynosi on niemało, bowiem 19% zysków. W przypadku lokat płaci go za nas bank, nie ma więc możliwości jego ominięcia. Sprawia to, że i tak już niewielkie oprocentowanie lokat staje się jeszcze mniej atrakcyjne.

Czy warto otworzyć lokatę

Jeśli jesteśmy pewni, że nie będziemy przez czas trwania lokaty potrzebować tych pieniędzy, znacznie bardziej opłacalne jest trzymanie pieniędzy w banku i zarabianie na nich niż przechowywanie ich w domu. Musimy jednak pamiętać, że zysk będzie naprawdę niewielki. W skali roku może to być zaledwie kilka czy kilkanaście złotych. Ciekawą alternatywą są konta oszczędnościowe, na których zarobimy jeszcze mniej, ale z których możemy wypłacać pieniądze w każdej chwili nie tracąc przy tym nagromadzonych odsetek.

Jeśli mamy trochę oszczędności i nie wiemy co z nimi zrobić, to warto wiedzieć na czym polega lokata. Nie jest to bardzo opłacalna inwestycja, ale przynajmniej zapewni naszym pieniądzom bezpieczeństwo.

Dodaj komentarz