Brak płatności za fakturę – co należy wtedy zrobić? - TRUST.ORG.PL

Brak płatności za fakturę – co należy wtedy zrobić?

Brak płatności za fakturę – co należy wtedy zrobić?

Każda firma może narazić się na problemy wynikające z braku terminowej zapłaty faktur przez kontrahentów. Co należy zrobić w takiej sytuacji? Artykuł powstał we współpracy z firmą Finea, oferującą usługi faktoringowe.

Czym może skutkować brak zapłaty za fakturę?

Regularne otrzymywanie płatności za faktury jest kluczowe dla podtrzymania stabilności finansowej firmy. Właśnie dlatego brak zapłaty za fakturę może być problemem, który prowadzić może nawet do upadłości przedsiębiorstwa.

Na takie trudności najbardziej narażone są mikro, małe oraz średnie firmy, czyli firmy z sektora MŚP, które mają mniejsze obroty i przychody, a także nie współpracują z tak wielu kontrahentami jak duże przedsiębiorstwa. W efekcie brak zapłaty nawet za jedną fakturę może być dla nich powodem do problemów z wypłacalnością.

Jakie kroki podjąć, gdy kontrahent nie opłacił faktury?

Gdy przedsiębiorca styka się z sytuacją, gdy kontrahent nie opłacił terminowo zobowiązania, może podjąć różne kroki. Co zrobić gdy kontrahent nie płaci za fakturę?

Jeśli kontrahent nie płaci swoich zobowiązań, przedsiębiorca może podjąć poniższe działania:

Kontakt z kontrahentemNajpierw warto skontaktować się z kontrahentem, aby dzięki temu ustalić przyczynę braku zapłaty. Kontrahent może po prostu zapomnieć o płatności, ale również może być sam ofiarą braku wypłacalności innych kontrahentów. Porozumienie może pomóc wtedy w polubownym załatwieniu sprawy i otrzymaniu płatności.

Wezwanie do zapłatyGdy przedsiębiorca chce odzyskać należności, powinien wysłać do kontrahenta wezwanie do zapłaty. Wzory takich pism można znaleźć w internecie lub zwrócić się do kancelarii prawnej z prośbą o przygotowanie takiego dokumentu.

Pozew sądowyJeśli kontrahent nadal nie płaci zobowiązania, nawet po otrzymaniu wezwania, przedsiębiorca może złożyć pozew do sądu. W tym przypadku również pomocne może być skontaktowanie się z prawnikiem.

Egzekucja komorniczaWygrana w sądzie pozwala na zwrócenie się z wyrokiem stanowiącym tytuł egzekucyjny do komornika. Komornik może wtedy zająć mienie lub pieniądze należące do dłużnika, by spłacić zobowiązanie.

FaktoringPrzedsiębiorcy, którzy chcieliby zredukować ryzyko niewypłacalności, mogą też zdecydować się na faktoring. Jest on rekomendowany, gdy problem z płatnościami pojawia się często, przedsiębiorca zawiera umowy z nowymi kontrahentami. Jak działa faktoring? Pozwala on na otrzymanie zapłaty za fakturę od faktora – firmy finansowej świadczącej usługi faktoringowe. Zapłata następuje już w 24 godziny. Można też zdecydować się na faktoring pełny, bez regresu, który włącza ubezpieczenie od braku spłaty należności.

Dodaj komentarz