Więzienie za długi – czy to możliwe? Wszystko co musisz wiedzieć

Więzienie za długi – czy to możliwe?

Zadłużenie jest dla wielu osób bardzo wstydliwym i trudnym problemem. Przysparza ono wiele stresu, nerwów i rodzi w nas obawy o to, co czeka nas w najbliższym czasie. Wiele osób zastanawia się także, czy z powodu wielu niespłaconych pożyczek i kredytów można zostać pociągniętym do odpowiedzialności karnej. Czy więzienie za długi jest możliwe? O tym w poniższym artykule.

Czy za niezapłacone raty grozi mi wiezienie?

Nieterminowo spłacane zobowiązania takie jak pożyczki i kredyty są problemem tysięcy Polaków. Z tego powodu bardzo często zastanawiamy się nad tym, czy za swoje niezapłacone długi możemy trafić do więzienia. Według Polskiego prawa więzienie za długi nie jest możliwe i kara pozbawiania wolności za to, że ktoś spóźnia się, ze spłatą rat jest niemożliwa. Nie oznacza to jednak, że nie grozi za to żadna kara, a nieodpowiedzialny kredytobiorca może spodziewać się, chociażby zajęcia majątku przez komornika.

Kiedy za wzięcie pożyczki lub kredytu grozi więzienie

Za niespłacone terminowo zobowiązania, dłużnikowi nie grozi więzienie. Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku oszustw kredytowych. Jeśli ktoś posłużył się fałszywym lub skradzionym dowodem tożsamości w celu wyłudzenia kredytu może już podlegać karze więzienia nawet do pięciu lat. Jest to bowiem przestępstwo i jeśli ktoś się go dopuści, może zostać naprawdę surowo ukarany.

Więzienie za długi – kiedy jest możliwe?

Osoba, która w celu uchylenia się od spłaty długu poprzez ukrywanie się bądź pozbycie swojego majątku również może zostać poddana karze wiezienia. Jeśli ktoś ukrywa, niszczy, darowuje lub uszkadza składniki swojego majątku, może ulec karze do 3 lat pozbawiania wolności. Jeśli mimo że masz możliwość spłaty długów, tego nie robisz, to również możesz trafić przed sąd.

Za długi może także iść do więzienia osoba, która nie płaciła alimentów lub dokonała się oszustwa podatkowego. Jeśli takie działanie wyjdzie na jaw, to sąd może skazać osobę, która dopuściła się tego czynu na karę wiezienia.

Wychodzi więc na to, że osoba, która po prostu nie spłaca rat kredytu lub pożyczki nie będzie musiała iść za to do więzienia. Powinny się tego obawiać przestępcy, którzy dopuścili się oszustwa, które opisane zostały powyżej.

Więzienie za wyłudzenia

Co roku notuje się coraz większa ilość wyłudzeń na cudze dane. Tak naprawdę nie trzeba wiele, aby paść ofiara takiego przestępstwa. Wystarczy skradziony lub zgubiony dowód i rozpowszechnianie swoich osobistych danych niepowołanym ludziom. Można się przed tym ustrzec, dbając o takie informacje i pilnując swoich dokumentów.

Dodaj komentarz