Karta kredytowa - nie dla każdego | Kto nie powinien brać karty?

Karta kredytowa – nie dla każdego

Karta kredytowa to taki produkt bankowy, który budzi wiele kontrowersji. Ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Dla jednych jest najlepszą drogą do popadnięcia w długi, dla innych z kolei to koło ratunkowe na wypadek nieprzewidzianych sytuacji.

Czy karty kredytowe to narzędzia autodestrukcji, czy może produkty, które dają poczucie niezależności i bezpieczeństwa? Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta. Wszystko zależy od tego, w czyich rękach się znajdują.

Dla inteligentnych i rozważnych

Osoby, które w sposób rozważny potrafią rozporządzać pieniędzmi, a przy tym posiadają stałe źródło dochodów, decydując się na kartę kredytową, zapewne nie popadną w żadne tarapaty. Jeżeli będą korzystały z karty kredytowej nawet regularnie, ale rozsądnie i w niewielkich ilościach najprawdopodobniej nie zapłacą nawet odsetek od kredytu.

Spłacając dług w okresie bezodsetkowym (który zazwyczaj wynosi do pięćdziesięciu kilku dni, a więc wystarczająco długo, aby zdążyła nam wpłynąć wypłata), nie odczujemy żadnych konsekwencji.

Do tego z posiadania karty kredytowej możemy też czerpać pewne korzyści. Na przykład jeżeli znajdujemy się w obcym kraju, nie musimy nerwowo szukać najbliższego kantoru. Obca waluta nie będzie już stanowić problemu – wystarczy karta kredytowa.

Nie dla szalonych zakupowiczów

Z drugiej strony karta kredytowa w rękach nieodpowiedzialnych zakupoholików może wyrządzić wiele szkód.

Osoby nie posiadające płynności finansowej, za to łase na liczne promocje i nie potrafiące się oprzeć przed zakupem jakiegoś produktu lub usługi, już na wstępie powinny z niej zrezygnować. Wysokie odsetki naliczane po okresie bezodsetkowym mogą naprawdę zrujnować.

Nie dla ignorantów

Ważna jest też wiedza jak korzystać z karty kredytowej. Podstawowa zasada brzmi – tylko transakcje bezgotówkowe.

Przypomnijmy, dokonując takich transakcji w okresie bezodsetkowym właściciel karty nie zapłaci odsetek. Z kolei wszelkie operacje gotówkowe (a więc i wypłata z bankomatów) są obciążone odsetkami.

Dodaj komentarz