Jakie są najbardziej popularne rodzaje kart płatniczych?

Jakie są najbardziej popularne rodzaje kart płatniczych?

Jakie są najbardziej popularne rodzaje kart płatniczych?

Transakcje bezgotówkowe stają się coraz bardziej popularne. Nic więc dziwnego, że coraz więcej Polaków nosi w swoich portfelach nie gotówkę, ale kartę płatniczą. Z jakimi rodzajami kart płatniczych możemy spotkać się najczęściej?

Do najbardziej popularnych kart zaliczamy:

  • kartę debetową;
    • kredytową;
    • przedpłaconą.

Każda z tych kart ma różniące się od sienie cechy charakterystyczne. Przyjrzyjmy się więc bliżej każdej z nich.

Karta debetowa

Kartę debetową otrzymują osoby, które zdecydowały się na założenie w banku konta osobistego. Umożliwia ona dokonywanie wypłat z bankomatu oraz dokonywanie płatności za zakupy. Transakcje, które wykonamy posługując się kartą debetową obciążą więc nasze konto osobiste.

Posługiwanie się kartą debetową to możliwość nie tylko skorzystania z pieniędzy, które są naszą własnością. Wydając kartę bank przyzna nam dopuszczalny debet. Z tych pieniędzy także więc będziemy mogli skorzystać, kiedy wyczerpiemy środki na koncie.

Karta kredytowa

Nie jest przypisana do konta osobistego. Aby ją otrzymać konieczne jest założenie oddzielnego rachunku. W ramach karty kredytowej bank przyznaje określony limit kredytowy, który jest do naszej dyspozycji. Karta umożliwia jest dokonywanie płatności, których wcześniej się nie spodziewaliśmy. Pod koniec miesiąca musimy zadecydować, jaką część zadłużenia na karcie chcemy spłacić.

Możemy spłacić jednorazowo całe zadłużenie, ale możemy spłacić tylko jego niewielką część. Na spłatę zadłużenia mamy wyznaczony termin. Jeśli w ciągu niego spłacimy całe swoje zadłużenie, to bank od dokonanych przez nas transakcji nie pobierze od nas odsetek. Z reguły nie trzeba płacić odsetek, jeśli zadłużenie zostanie spłacone w ciągu pięćdziesięciu dni.

Karta przedpłacona

Do tej karty także trzeba założyć oddzielny rachunek. Jaką kwotą zostanie on zasilony zależy tylko i wyłącznie od nas samych. Tego typu kartę możemy przekazać swoim wyjeżdżającym na wakacje pociechom. Będzie to dla nich o wiele bardziej wygodne i bezpieczne niż zabieranie gotówki.

Dodaj komentarz