Jaki kredyt firmowy wybrać? | Najlepsze kredyty dla firm

Jaki kredyt firmowy wybrać?

Jaki kredyt firmowy wybrać?

Kredyty firmowe to produkty finansowe warte uwagi, niezależnie od sytuacji finansowej i rozmiaru prowadzonej działalności. Zastrzyk dodatkowej gotówki może nie tylko pomóc pokryć bieżące wydatki, ale też na przykład zrealizować jakąś inwestycję (na przykład zakup nowej nieruchomości, pojazdów czy maszyn), więc każda firma wcześniej czy później może go potrzebować.

Wiedzą to polskie banki, w związku z czym większość z nich ma w swojej ofercie różne rodzaje kredytów dla firm. Taka mnogość opcji oznacza sporą konkurencję między poszczególnymi bankami i w związku z tym lepsze oferty, ale jednocześnie sprawia, że trudno jest podjąć decyzję. Tak więc, jaki kredyt wybrać?

Najważniejsze rodzaje kredytów firmowych

Przede wszystkim warto wskazać, że „kredyt firmowy” to bardzo szerokie pojęcie, które może dotyczyć różnorodnych typów produktów finansowych. Najważniejsze z nich to kredyt obrotowy, kredyt inwestycyjny i kredyt konsolidacyjny.

Kredyt obrotowy udzielany jest na pokrycie bieżących wydatków firmy, takich jak podatki, składki, wynagrodzenia pracownicze, paliwo czy towary i surowce. Zwykle jest to zobowiązanie krótkoterminowe, a jego kwota zależy od sytuacji finansowej danej firmy i jej potrzeb. Tego typu kredyt może być wypłacany w ramach jednorazowej płatności lub w transzach.

Jak wskazuje sama jego nazwa, kredyt inwestycyjny to zobowiązanie długoterminowe udzielane na realizację określonej inwestycji. Tego typu kredyt może, ale nie musi wymagać wkładu własnego. Kredyt konsolidacyjny z kolei działa na takiej zasadzie, jak konsolidacja dla osób prywatnych, w związku z czym umożliwia połączenie wielu różnych kredytów firmowych w jedną całość.

Na co zwracać uwagę, decydując się na kredyt firmowy?

Kiedy już wybierzemy interesujący nas typ kredytu, pozostanie jeszcze kwesta wyboru konkretnej oferty. Będzie ich zapewne kilka, jeśli nie kilkanaście, więc warto wiedzieć, na które aspekty trzeba kłaść największy nacisk, aby nie popełnić żadnego błędu.

Kluczowe kwestie to oprocentowanie nominalne, prowizja za udzielenie zobowiązania, wszelkiego rodzaju opłaty dodatkowe, takie jak opłata przygotowawcza, a także koszty związane z zabezpieczeniem zobowiązania (na przykład poprzez ubezpieczenie kredytu). Warto zwracać uwagę na RRSO, czyli Rzeczywistą Roczną Stopę Oprocentowania. Do jej obliczania wykorzystuje się nie tylko oprocentowanie nominalne, ale też inne koszty związane z kredytem.

Poszukiwanie najlepszej oferty nie musi być czasochłonne i stresujące. Wystarczy sprawdzić dobry ranking kredytów firmowych, aby szybko i sprawnie zapoznać się z najlepszymi ofertami, bez konieczności wchodzenia po kolei na strony wszystkich banków i samodzielne porównywania wszystkich opłat i parametrów.

Dodaj komentarz