Jak myśli prawdziwy przedsiębiorca?

Jak myśli prawdziwy przedsiębiorca?

Każdy z nas natknął się choć raz na motywującą grafikę na Instagramie, zachęcającą nas do otworzenia własnego biznesu. Na takich grafikach wszystko wydaje się proste, jednak w praktyce może okazać się, że brakuje nam myślenia prawdziwego przedsiębiorcy, które na pewno pomogłoby nam odnaleźć się w nowych sytuacjach i podejmować poważne i rozsądne biznesowe decyzje.

Znajduj i wykorzystuj okazje
Przedsiębiorca nie czeka, aż okazja pojawi mu się przed nosem. W końcu w ten sposób czeka jeszcze masa innych osób, które mają nadzieję, że w końcu im się uda. Przedsiębiorca sam sprawdza wszystkie oferty i możliwości, chętnie podejmuje niewielkie ryzyko, jeśli wie, że może mu się to opłacić i nie boi się iść tam, gdzie jeszcze nikogo nie ma. Jeśli chcesz coś zmienić, musisz znaleźć najpierw drogę, w którą możesz skręcić. Tak samo myśli przedsiębiorca, szuka cały czas i nie boi się porzucić lub sprzedać tego, co już ma w obawie przed nieudaną inwestycją. Bo przedsiębiorca nie inwestuje, on w pierwszej kolejności działa, aby mieć czym inwestować.

Nie bój się zmian, nawet jeśli nie jesteś ich pewnien
Nic się nie zmieni, jeśli nie spróbujesz. Oczywiście to, co jest nam znane, jest dla nas często najbezpieczniejsze. Nie każdy jest stworzony do podejmowania sporego ryzyka i nie ma w tym niczego złego. Jednak jeśli zaczynasz się na poważnie zastanawiać nad jakąś zmianą, to może być dla Ciebie znak, że warto spróbować. Mądry przedsiębiorca musi postawić na zmianę, gdy znajdzie już odpowiednią okazję. Bo samo szukanie niczego tak naprawdę w naszym życiu nie zmieni. Jeśli sami nie potrafimy podjąć decyzji, nie powinniśmy bać się zapytać kogoś nam bliskiego lub dla nas ważnego o zdanie. Na pewno pomoże nam to podjąć dobrą dla nas decyzję.

Słuchaj rad innych, ale nie zawsze je stosuj
Ważne jest, aby wyrobić w sobie wolną wolę i siłę walki. Opinia i pomoc innych ludzi jest bardzo cenna i zawsze przyjmuj ją, jeśli pojawia się ku temu okazja, nie zawsze jednak wprowadzaj rady innych w życie. Ważną cechą przedsiębiorcy jest poddawanie analizie wszystkiego, nie tylko własnych działań, ale także działań i zdań innych osób. W ten sposób uczymy się odsiewać kąśliwe uwagi od krytyki dawanej w dobrej wierze. Do tego jeśli będziemy bezmyślnie wdrażać w życie każdy podsunięty nam pomysł, bardzo szybko stracimy kontrolę nad własnym biznesem, a być może także i życiem, a na to na pewno nie pozwoliłby sobie prawdziwy przedsiębiorca.

Nie działaj ryzykowanie i pochopnie
Nigdy nie róbmy niczego pochopnie. Nie podejmuj decyzji pod wpływem impulsu. Daj sobie czas na przemyślenie danej możliwości. Jeśli czasu jest za mało, aby poddać ją dokładnej analizie, to lepiej z niej nie skorzystać. Czasami lepiej pogodzić się z tym, że coś przeleciało nam koło nosa i zająć się innym projektem, niż na siłę inwestować i starać się, aby stracić połowę swojego majątku lub oszczędności życia. Wiele osób zniechęca się do prowadzenia czegoś swojego właśnie przez pochopnie podjęte decyzje, które prowadzą do zmarnowania pieniędzy. Jeśli nauczymy się podejmować dokładniejsze decyzje, nasz portfel mocno na tym zyska.

Dodaj komentarz