Czym jest KRD i do czego służy? | Jak się sprawdzić w KRD?

Czym jest KRD i do czego służy?

Czym jest KRD i do czego służy?

Stały monitoring swojej sytuacji finansowej w ogólnokrajowych bazach dłużników jest bardzo dobrą praktyką. Po pierwsze dzięki temu mamy pojęcie, w jaki sposób jesteśmy postrzegani przez banki i innych usługodawców, którzy mogą weryfikować naszą sytuację za pośrednictwem baz dłużników.

Co więcej, dzięki sprawdzaniu siebie mamy świadomość, czy ktoś nie wyłudził jakichkolwiek zobowiązań na nasze dane osobowe. Jednym z największych dostawców danych o dłużnikach jest KRD, czyli Krajowy Rejestr Długów. Czym jest KRD i w jaki sposób możemy sprawdzić siebie w tej bazie? 

Czym jest KRD?

Krajowy Rejestr Długów to biuro informacji gospodarczej, w którym gromadzone są informację na temat sytuacji finansowej osób prywatnych, a także firm. Biura Informacji Gospodarczej to instytucje, które wspomagają proces decyzyjny takich instytucji jak banki, operatorzy telefoniczni i inne podmioty, które przed zatwierdzeniem umowy wolą sprawdzić swoich nowych klientów w obszarze terminowości wywiązywania się z zobowiązań.

Zanim bank podejmie decyzję o udzieleniu kredytu, z pewnością sięgnie po informacje z KRD w celu ustalenia, czy w przeszłości nie mieliśmy problemu z terminową spłatą poprzednich zobowiązań finansowych.

Co ważne, w momencie, gdy kiedykolwiek mieliśmy problem ze spłatą naszych rachunków, usługodawca może zgłosić nas do Biura Informacji Gospodarczej jako osobę nierzetelną. Ma to miejsce nie tylko w przypadku banków czy rachunków za telefon, ale też w przypadku nieopłaconego rachunku za prąd, czy gaz. 

Jak sprawdzić siebie w KRD?

Sprawdzenie swojej sytuacji w KRD jest bardzo proste i co istotne, darmowe. W celu sprawdzenia siebie w biurze informacji gospodarczej niezbędne jest wypełnienie formularza z naszymi danymi osobowymi, a także przejście etapu weryfikacji tożsamości.

Ze względu na dane wrażliwe KRD bardzo dużą uwagę przykłada do szczegółowego sprawdzenia, czy faktycznie sprawdzamy swoją sytuacje. Niejednokrotnie wykryto nieudaną próbę podszycia się pod inną osobę w celu sprawdzenia jej sytuacji gospodarczej. Weryfikacja tożsamości może odbyć się dwojako – albo przez zeskanowanie swojego dowodu tożsamości, albo za pośrednictwem przelewu.

Dokonując przelewu grosza ze swojego konta potwierdzamy swoją tożsamość jako nadawcy przelewu. Po prawidłowej weryfikacji mamy możliwość wyszukując swój pesel dowiedzieć się, czy widniejemy w powyższej bazie. Darmowa usługa sprawdzenia siebie w KRD jest możliwa raz na pół roku. Możemy jednak zdecydować się na zakup abonamentu, który umożliwi nam po pierwsze sprawdzanie siebie bez limitu a co więcej pobieranie informacji o instytucjach, które składały zapytania o nas.

Czy warto skorzystać z bazy KRD?

 Regularne weryfikowanie swojej sytuacji finansowej w KRD to gwarancja bezpieczeństwa i świadomości, że nasze finanse idą w dobrym kierunku.

Warto często sprawdzać swój pesel w Biurze Informacji Gospodarczej, by mieć świadomość, jakie instytucje sięgają po informacje o nas. KRD może być również doskonałym narzędziem do weryfikacji swoich kontrahentów.

Dodaj komentarz