Czy warto zdecydować się na kartę debetową? | Karta debetowa

Czy warto zdecydować się na kartę debetową?

Wśród kart płatniczych znajduje się między innymi karta debetowa. Jest ona bardzo popularna, są jednak osoby, które boją się z niej skorzystać. Jakie są zalety z jej posiadania? Czy warto się nią posługiwać?

Kiedy dostaniemy kartę debetową?

Banki wydają kartę debetową osobom, które zdecydowały się na otworzenie rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego. Jej wydanie nie oznacza zaciągnięcia żadnego kredytu. Nie jest bowiem kartą kredytową, mimo że wielu osób tak właśnie ją postrzega.

Czy korzystanie z niej jest bezpieczne?

Korzystanie z karty debetowej nie związane jest z żadnym ryzykiem. Trzeba raz jeszcze bardzo wyraźnie podkreślić – używając jej nie zaciągamy kredytu.

Zapewnia ona jedynie dostęp do znajdujących się na koncie środków, jeśli zostaną one wykorzystane możemy wykorzystać przyznany nam indywidualnie debet. Większej sumy pieniędzy nie da się wypłacić.

Zalety karty debetowej

Karta umożliwia zrobienie zakupów w sklepie nawet jeśli w danym momencie nie mamy przy sobie gotówki. Nie trzeba chyba nikogo przekonywać, że jest rozwiązanie bardzo wygodne, zwłaszcza jeśli robimy bardzo duże zakupy.

Oczywiście, jeśli na koncie nie pozostały nam żadne środki, zapłacenie kartą będzie możliwe tylko do wysokości przyznanego nam przez bank debetu.

Czy istnieje ryzyko kradzieży pieniędzy z konta?

Takie ryzyko istnieje, ale przestrzegając odpowiednich zasad można go wyeliminować. Przede wszystkim musimy pamiętać o tym, że kartę i numer PIN należy przechowywać oddzielnie. Najczęściej popełnianym błędem jest noszenie ich razem w portfelu. Kradzież portfela z kartą i numerem PIN może zachęcić złodzieja do kradzieży naszych pieniędzy z konta. Numer PIN nie powinien być jednocyfrową kombinacją.

Wiele osób, jako ten numer wybiera swoją datę urodzin, to także nie jest najlepszy pomysł. Ewentualną kradzież karty musimy jak najszybciej zgłosić w banku, który ją nam wydał. Wszelkie dane, nie tylko numer PIN, które znajdują się na karcie muszą być przez nas chronione. Jeśli będziemy pamiętali o tych zasadach, korzystanie z karty będzie bezpieczne.

Dodaj komentarz